Świeże powietrze

Piękne rośliny domowe oczyszczające powietrze
Domy i budynki biurowe są zbudowane i przekształcone lepiej niż to było wcześniej dla oszczędzania energii. Ale likwidacja przeciągów oznacza zatrzymanie groźnych chemikaliów, jak benzen i formaldehyd, które uwalniają wiele rzeczy, od dywanu do mebli z prasowanego drewna. Czyszczenie produktów w domu i biurze też może wydzielać chemikalia, włączając amoniak i chlorowane rozpuszczalniki.
Długotrwale wdychanie chemikaliów, podobnych do powyższych może wywołać bole głowy, podrażnienie krtani, zatory, nawet raka. Agencja ochrony środowiska USA obecnie stopniuje domowe powietrze wśród pięciu największych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Gorzej jest w zimie, gdy więcej czasu spędza się w domach i biurach.


Drogi system filtracji powietrza nie jest jedynym rozwiązaniem. NASA odkryła, że zwykle domowe rośliny mogą filtrować dużo groźnych chemikaliów znajdujących się w domowym powietrzu. Liście roślin wchłaniają i niszczą określone ulotne organiczne mieszanki, wtenczas jak mikroby bytujące wokół korzeni roślin zamieniają chemikalia w źródło pożywienia i energii dla siebie i ich żywiącej rośliny.
Niektóre rośliny domowe więcej efektywne w oczyszczaniu powietrza niż inne. Z dziesięciu tych, co wykonują wielką pracę po oczyszczeniu powietrza i bardzo łatwe do chowania, następujących cztery rośliny są wyjątkowo efektywne w oczyszczaniu powietrza:
1. Arekowa Palma (Chrysalidocarpus lutescens) jest też znana jako żółta lub motylkowa palma.
2. Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) jedna z najbardziej efektywnych roślin domowych dla polepszenia domowego powietrza i bardzo odporna na większość owadów. Tworzy wachlarze, od 6 do 12 cali szerokości z błyszczących zielonych liści..
3. Figowiec sprężysty (Ficus robusta) jest obfitą rośliną z grubymi, twardymi, ciemnozielonymi liśćmi. Toleruje ograniczenie światła i zimną temperaturę i jest bardzo efektywny w usuwaniu chemicznych toksyn z domowego powietrza – najlepszy z rodzaju figowców już testowanych.
4. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp) produkuje piękne białe kwiaty, robiąc jego jednym z względnie malej ilości roślin, które niezawodnie kwitną w domu.
Następne 6 roślin też działają dobrze:
5. Dracena Deremeńska ” (Dracaena deremensis “Janet Craig”) jest odporna na pestycydy liściasta roślina, która może żyć dziesięciolecia. Toleruje słabe oświetlenie, ale jej rozwój będzie spowolniony. Faworyzowana odmiana kompaktna, która rośnie do wysokości trzech stop, a nie normalna odmiana, potrzebująca więcej troski i może osiągnąć 10 stóp jeśli nie przycinana.
6. Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest najlepiej znanym pokryciem ziemi, ale też rośnie dobrze w domowych podwieszonych koszach i dostosowuje się do różnego rodzaju domowych warunków – chociaż służy jemu przebywanie poza domem na wiosnę czy w lecie. Nie lubi wysokich temperatur.
Ostrzeżenie: Bluszcz pospolity zawiera chemikalia, które mogą podrażniać skórę lub powodować choroby przy spożyciu go. Nosicie rękawice przy uprawianiu i izolujcie od dzieci.
7. Epipremnum Złociste (Epipremnum aureum) toleruje niedbałość i słabość oświetlenia i jest niezmiernie wytrwały na owady. Nazwa Golden Pothos odnosi się do plam złotego czy kremowego koloru na jego zielonych, w formie serca, liściach. On zwykle rośnie w podwieszonych koszach, ale może takoż wspinać się.                                                                       
8. Dracena Deremeńska (Dracaena fragrans “Massangeana”) jest tak nazwana, bo jej liście wyglądają jak te kukurydzy, ale nie dla tego, że naprawdę produkują kukurydzę. Toleruje mało światła, ale preferuje jasne światło.
9. Zroślicha (Syngonium podophyllum) wytwarza wizualne atrakcyjne, strzałopodobne, biało-zielone lub srebrzysto-zielone liście.
10. Sansewieria (Sansevieria trifasciata) prawie 50% mniej efektywna w oczyszczaniu domowego powietrza od innych roślin z tej listy, ale jest tak trudna do zniszczenia, że warto ją wkluczyć jako opcję dla tych, które walczą o utrzymanie innych roślin. Sansewieria ma wizualnie atrakcyjne źdźbło jak i liści stojące pionowo, zwykle od 2 do 4 stóp wysokości. Czasami produkuje małe biało-zielone kwiaty.
Jak dużo roślin?
W imię zasad, jedna czy dwie odpowiednie rośliny z powyższej listy na 100 kwadratowych stóp wewnętrznej powierzchni wystarczy. Nie jest szkodliwe dla zdrowia posiadanie więcej roślin niż te dopóki nie rozwinie się pleśń w ziemi z garnków.        
Pomocny Kącik dla tych, kto stosuje hydroponikę: Ostatnie badania sugerują, że uprawa roślin na pożywkach wodnych znacznie zwiększa ich zdolność do oczyszczenia powietrza. Przy hydroponice rośliny chowane w wodoszczelnych pojemnikach i nie ukorzenią się w glebie, ale w granulatach sprzedawanych w tym celu w niektórych sklepach ogrodniczych.
Wszystkie z roślin na liście powyżej będą rosły przy tej metodzie, a Skrzydłokwiat, osobliwie, rozwija się przy tej metodzie. Hydroponika takoż redukuje ryzyko pojawienia się grzybów, pleśni i domowych szkodników na roślinach domowych. Chowanie roślin przy hydroponice wymaga kompletnego nawożenia, które zawiera mikroelementy.
Żródło: ‘Jak stworzyć świeże powietrze w książce Penguin za B.C. Wolverton, PhD, który pracował jako naukowiec ponad 30 lat z US Military i NASA, rozwijając system dla ochrony powietrza przeciw toksycznym chemikaliom i patogennym mikrobom.

 

News!

Czy wiesz, że...
Imbir jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku
Czy wiesz że...
Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii ?


Nowości

Popularne


Stworzone dzięki DATAGRAM.
Program do fakturowania | Antywirus dla szkoły | Serwis szkolnych pracowni komputerowych |