Poznajmy nasz oddech

Poznajmy nasz oddech

Co to jest oddech? Na poziomie fizycznym pobieranie powietrza do płuc, a potem wydalanie jego. Tlen, niezbędny do naszego przetrwania, pobierany z wdychanego powietrza, a dwutlenek węgla jest wydalany podczas wydechu. Dzieje się to automatycznie i cicho w każdej chwili. Ale jest w tym coś więcej niż wymiana gazów. Oddech, jak niewidzialna ręka Boskości, to nieprzerwany ciąg, który trwa i trwa. Każdy oddech jest istotny, bo wiąże nas z ciałem. Bez niego ciało rozpada, a życie przestaje istnieć.

Proces oddychania: Każda funkcja i każda komórka ciała potrzebują świeżego dopływu tlenu do wytworzenia energii. Wdychane powietrze jest najpierw ogrzewane i nawilżane, zgodnie z temperaturą ciała, i oczyszczane przez nos i płuca. Następnie płuca dostarczają ten tlen do całego ciała, a także pozbywają się powietrza odpadowego, dwutlenku węgla, za pomocą układu krążenia. Nasz mózg stale odbiera sygnały o poziomie tlenu i dwutlenku węgla w ciele i wysyła sygnały w dół rdzenia kręgowego do przepony, kopułowego mięśnia pod płucami, który kurczy się oraz relaksuje podczas procesu oddychania. Czujniki w mózgu, naczyniach krwionośnych, mięśniach i płucach dostosowują nasz oddech do zmieniających się potrzeb w zależności od naszej aktywności, sytuacji, myśli i emocji.

Normalna częstotliwość oddychania: Normalna częstość oddychania u dorosłych w spoczynku wynosi od 12 do 16 na minutę (17280 do 23040 na dzień). U noworodka - 30-60 na minutę, stopniowo maleje z wiekiem, ale może wzrosnąć po 65 roku życia. Zwiększa się też przy aktywności i chorobie w każdym wieku. Jest to jeden z czterech parametrów życiowych, wraz z ciśnieniem krwi, tętnem i temperaturą, często mierzonych przez lekarzy podczas choroby. Niezdrowy tryb życia może przyśpieszyć oddychanie, prowadząc do chorób. Warunki wpływające na częstość oddechów: lek, stres, emocje, astma, zapalenie płuc, niewydolność serca lub choroba płuc, używanie czy przedawkowanie narkotyków. Niektórzy eksperci uważają wolniejsze oddechy o 8-10 na minutę za normalne i najlepsze dla zdrowia. Nie da się zmierzyć własnego oddechu, bo gdy zwracamy na to uwagę, oddech zmieni się, stanie wolniejszy i głębszy.

Znaczenie oddychania przez nos: Normalne oddychanie obejmuje powolne i równomierne oddychanie przez nos. Nos, w przeciwieństwie do jamy ustnej, jest tak skonstruowany, że eliminuje nieczystość i zanieczyszczenia, w tym śmiertelne bakterie, wspomagane przez gen w ciele, który stymuluje receptory nosa w tym celu. Absorbcja tlenu następuje głównie podczas wydechu. Wydychanie przez nos jest wolniejsze niż przez usta i umożliwia płucom wydobycie większej ilości tlenu dla organizmu. Zapewnia odpowiednią wymianę tlenu z dwutlenkiem węgla i pomaga krwi utrzymać zrównoważony poziom pH.

Ryzyko oddychania przez usta: Dwutlenek węgla zostanie szybko wyeliminowany, dzięki czemu absorpcja tlenu spowolni; objawy chorób, takich jak wysokie ciśnienie, astma i choroby serca pogorszą się z powodu hiperwentylacji; mogą wystąpić problemy zdrowotne, takie jak duszność, chrapanie i bezdech senny, ponieważ omijane są niektóre ważne etapy normalnego oddychania. Ciągle oddychanie przez usta otworzy drogę dla złych bakterii, prowadząc do infekcji. Z czasem osłabi płuca, serce i mózg, odmawiając optymalnego natlenienia. Można zerwać z nałogiem, świadomie oddychając przez nos w ciągu dnia i przed snem

Oddychanie przez usta może być nieuniknione w niektórych sytuacjach, gdy kanał nosowy jest zablokowany lub ograniczony lub gdy ciało ma mniej tlenu. Jeśli dana osoba ma trudności z oddychaniem, zaleca się natychmiastowe skorzystanie z pomocy medycznej w nagłych wypadkach. W przypadku mniej poważnego problemu z oddychaniem skonsultuj się z lekarzem lub praktykiem, aby go naprawić

Naprzemienne oddychanie przez nos: Są pewne rzeczy, których anatomia nie uczy. Przepływ powietrza przez dwa nozdrza ma charakter asymetryczny, tzn. oddychanie przez lewe nozdrze różni się od oddychania przez prawe nozdrze. Wynika to z drobnych zakończeń nerwowych u podstawy nosa, podłączonych bezpośrednio do mózgu i stymulowanych przez zapach i przepływ powietrza. Badania naukowe wykazały, że gąbczasta tkanka w jednym nozdrzu puchnie, a tkanka po przeciwnej stronie kurczy się naprzemiennie w przewidywalny sposób. Dzieje się to stale, co godzinę lub dwie godziny, znane jako rytm infradiański. Może to być zakłócone przez zaburzenia emocjonalne, nieregularne harmonogramy posiłków i snu oraz podrażnienie nosa z powodu zanieczyszczenia lub infekcji.

Wpływ cyklu nosowego: Jogini biegli w nauce oddechu zaobserwowali przy oddychaniu przez prawe nozdrze jednostki stają się bardziej czujne, dynamiczne i zorientowane na świat zewnętrzny. Oznacza to, że lewa strona ich mózgu staje się aktywna. Podobnie oddychanie po lewej stornie zwiększa kreatywność i uspokaja umysł z tendencją do patrzenia do wewnątrz, co wskazuje na aktywowany prawy mózg. Ćwiczenia oddechowe (np. Pranayama) pomagają obu nozdrzom przepuszczać powietrze równomiernie. Skoro sprzyja to medytacji, Pranajama poprzedza sesje medytacyjne. W związku z tym w szkołach jogi oddech jest dostrajany przed podjęciem jakiejkolwiek czynności. Na przykład otwarcie prawego nozdrza przed jedzeniem dla przygotowania do aktywnego procesu trawienia i otwarcie lewego nozdrza przed pobraniem wody i innych płynów; leżeć na lewej stronie po posiłku, aby stymulować trawienie; korzystne jest leżeć na lewej stronie przez 5-10 minut, idąc spać, aby wytworzyć ciepło, a następnie skręcić się na prawo, aby się zrelaksować i łatwo zasnąć. Badania naukowe jeszcze nie nadrobiły tych aspektów. Niektóre eksperymenty wykazały różny wpływ oddychania nienosowego i na przemian na prace serca i korelację z aktywnością lewego i prawego mózgu. Również regulowane oddychanie na przemian przez nos może zmieniać metabolizm i mieć wartość terapeutyczną, w tym w nadciśnieniu i chorobach płuc.

Zaburzenia cyklu nosowego zdaniem ekspertów mogą prowadzić do chorób. Jeśli jedno nozdrze pozostanie zablokowane, często będziemy odczuwać ból i bóle głowy. Gdy oddech nadal płynie do jednego otworu nosowego przez ponad dwie godziny, będzie to miało negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dłuższy oddech przez jedno nozdrze – poważniejsza choroba. Na przykład ciągle oddychanie prawym nozdrzem może prowadzić do cukrzycy; długie okresy aktywności lewego nozdrza mogą powodować zmęczenie i zmniejszoną funkcję mózgu, a nawet astmę. Można je odwrócić przy oddychaniu przez drugie nozdrze pod nadzorem eksperta, a następnie zapobiegać nawrotom, ucząc się i ćwicząc naprzemienne przez nos, zwane svara joga. Niektóre badania wykazały, że zmiany w czasie przepływu powietrza w nosie, wzorzec i rytm odpowiadały różnym chorobom u ludzi, np. oddychanie przez prawe nozdrze zwiększa stężenie glukozy we krwi znacznie i przy oddychaniu przez lewe nozdrze zmniejsza.

Samokontrola dominacji nozdrzy: Możemy sami skontrolować dominację naszych nozdrzy, stosując prostą technikę przytrzymywania lusterka kieszeniowego na naszej przegrodzie i delikatnie wydychając powietrze. Lustro pokaże dwa oddechy skroplonej pary z naszego oddechu. Ten, który odparowuje dłużej wskazuje na dominujące nozdrze. Można zmienić cykl, leżąc po stronie dominującego nozdrza przez 10 minut, aby otworzyć przeciwne nozdrze i ponownie sprawdzić lustro, aby zobaczyć różnicie. W ten sposób można eksperymentować ze sobą, aby zwiększyć swoją świadomość. Najlepiej jednak zwrócić się do kompetentnego nauczyciela lub mistrza, aby właściwie się uczyć, jeśli ktoś chce być biegły w nim. Cykl nosowy może być różny u różnych osób, a nawet u tej samej osoby w różnym czasie.

3. Techniki rytmicznego oddychania

Zdaniem ekspertów oddychanie, które zazwyczaj wykonujemy, wcale nie jest oddychaniem. Jest to płytki oddech przez klatkę piersiową, górną część płuc, ale właściwy oddech jest w naszej mocy poprzez uwagę, świadomość, uczenie się i świadome praktyki.

Proste oddychanie: Najlepiej oddychać naturalnie, ale świadomie. Podstawową prostą metodą jest po prostu oddychanie w sposób odmierzany, wdechowy i wydechowy. To zharmonizuje system. Później podczas praktyki można mentalnie intonować Om, Sohum lub dowolne święte słowo z wyboru.

Oddychanie przeponowe: Jeśli kładziemy się na plecach i kładziemy jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, możemy obserwować ruch przepony podczas naturalnego oddychania. Gdy oddychamy, wyobraźmy sobie, że wdychamy powietrze do brzucha i okolicy miednicy. Prawidłowe wykonanie: dłoń na klatce piersiowej nie powinna się poruszać, a dłoń na brzuchu powinna podnieść się wraz ze wdechem i opaść z wydechem. Kiedy w pełni wdychamy, przepona jest ściągana w dół, podczas gdy powietrze jest zasysane do płuc, powodując ruch brzucha na zewnątrz. Kiedy się rozluźniamy i puszczamy, przepona przesuwa się z powrotem do swojej pierwotnej pozycji i powietrze zostaje wydalone. Jeśli wykonujesz je regularnie przez 10 dni z uwagą ruch przepony zostanie uregulowany, a oddychanie za pomocą przepony stanie się nawykiem. Ćwiczenie kilku minut rano i wieczorem ustanowi nawyk i uczyni z niego znaczącą część naszego życia.

Można to również ćwiczyć w pozycji stojącej, utrzymując prosto głowę, szyję i tułów, dłoń na brzuchu i obserwować ruch przepony. Delikatnie wepchnij i wydech, a następnie pozwól brzuchowi wydostać się i wdychać wypełnij płuca, ale nie przesadzaj.

Wskazówki i zalety do zapamiętania: Oddychaj w pełni i płynnie, bez szarpnięć i dźwięku, ze świadomością, w zrelaksowany sposób podobny do dziecka w głębokim śnie; aby nie tworzyć długiej przerwy między wdechem a wydechem. Jeśli zrobiono poprawnie, zauważymy uczucie chłodu na czubku nozdrzy podczas wdechu i uczucie ciepła podczas wydechu. Płuca zostaną oczyszczone, ciało ochłodzi się i zostanie zasilone energią, a wewnętrzną reakcja na stres zostanie wyłączona, powodując głęboki relaks. Można cieszyć się dobrym zdrowiem dzięki podwyższone świadomości i jasności myślenia.

Uwaga: Można wykonywać proste ćwiczenia uświadamiające oddech, ale zaawansowane techniki, szczególnie te wykorzystujące zatrzymywanie oddechu, powinny się uczyć i praktykować pod ścisłym nadzorem kompetentnego nauczyciela. Niektóre praktyki są takie, że pasują tylko tym na ascetycznej ścieżce. Istnieją różne praktyki oddychania nauczane w różnych miejscach i szkołach jogi, w zależności od etapu i natury życia. Niektóre praktyki wymagają znaczne zmiany stylu życia; Jeśli to nie zrobione, może nie przynieść korzyści, a raczej przynieść szkodę.

 

 

News!

Czy wiesz, że...
Imbir jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku
Czy wiesz że...
Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii ?


Nowości

Popularne


Stworzone dzięki DATAGRAM.
Program do fakturowania | Antywirus dla szkoły | Serwis szkolnych pracowni komputerowych |