Start Baza wiedzy Dieta i zdrowe odżywianie Dlaczego włosy siwieją?
Dlaczego włosy siwieją?

DLACZEGO WŁOSY SIWIEJĄ?

Czy zdziwiliście kiedyś, że włosy siwieją gdy stajecie starsze i czy jest coś możliwe do zrobienia, aby przeciwdziałać siwieniu lub co najmniej spowolnić go? Oto spojrzenie na przyczyny siwienia i niektóre czynniki działające na nie.

Wiek, w którym u was pojawią się pierwsze siwe włosy (zakładając, że nie wypadli po prostu) jest w dużym stopniu zdeterminowany genetycznie. Prawdopodobnie pierwsze pasemko wyjawiło się u was w tym samym wieku co u rodziców i dziadków. Jednak, tempo w jakim siwienie postępuje jest w jakimś stopniu pod waszą kontrolą. Palenie, jak wiadomo, przyśpiesza siwienie. Anemia, ogólne słabe odżywianie, brak witaminów grupy B, nieleczone choroby tarczycy mogą też przyśpieszyć siwienie. Co powoduję siwienie waszych włosów? To można sprawdzić kontrolując produkcję pigmentu nazwanego melaniną, czyli ten sam pigment, który farbuje waszą skórę przy opalaniu się na słońcu.

Każda cebulka włosu zawiera komórki pigmentowe nazwane melanocytami. Melanocyty produkują eumelaninę, która jest czarna lub ciemno brązowa, i przekazują melaninę do komórek, które produkują keratynę, główną proteinę włosów. Kiedy komórki produkujące keratynę (keratynocyty) giną, to one przestają kolorować melaniną. Kiedy na początku wy zaczynacie siwieć, to melanocyty są jeszcze obecne, ale one stają się mniej aktywne. Mniej pigmentu odkłada się we włosach, więc one stają się jaśniejsze. Z postępem siwienia melanocyty giną i nie ma żądnych komórek dla produkcji koloru.

Podczas gdy to jest normą nieuniknioną części procesu starzenia nie związaną z chorobą, to niektóre autoimmunnologiczne choroby powodują przedwczesne siwienie. Niektóre ludzi zaczynają siwieć mając dwadzieścia lat i przy doskonałym zdrowiu. Duży szok czy stres mogą też spowodować szybkie siwienie włosów, ale nie w ciągu nocy.                                                            ...Anne Marie Helmenstine,Ph.D. About.com

 

News!

Czy wiesz, że...
Imbir jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku
Czy wiesz że...
Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii ?


Nowości

Popularne


Stworzone dzięki DATAGRAM.
Program do fakturowania | Antywirus dla szkoły | Serwis szkolnych pracowni komputerowych |