Cholesterol

11 OZNAK TEGO, ŻE CHOLESTEROL NISZCZY TWOJE NOGI
Cholesterol może zatkać twoje sercowe naczynia krwionośne, ale może również zaatakować twoje nogi i prowadzić do  peryferyjnej choroby  tętnic lub inaczej  PAD.  „Ok.  12 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych  oraz nieznana liczba osób na świecie cierpi na  PAD,  co jest powiązane z większym ryzykiem chorób serca, zawałów serca”  -mówi  David Slovut, MD,  dyrektor  zaawansowanej terapii interwencyjnej w  Przychodni Medycznej  w  Montefiore.  Po pięciu  latach 20% osób z PAD  zapadnie na atak sercanie prowadzący do śmierci.
Poniżej  podano  11  objawów, które mogą świadczyć o tym,  że możesz cierpieć na PAD.  Dobra wiadomość? Choroba jest uleczalna.


Ból nóg
Bardzo typowym objawem PAD jest  chromanie,  pewien  rodzaj bólu nóg lub  dolegliwości. Ponieważ tętnice są zatkane, nie mogą one doprowadzać wystarczającej ilości krwi  do nóg i  nie wspomagają prawidłowo  wysiłku.  „Niektóre osoby mówią, że czują,  iż mają „ciężkie” lub zmęczone nogi lub też informują, że odczuwają piekący ból”  -mówi  dr Slovut.  Ból może przejawiać się w każdej części nóg. Począwszy od łydki wzdłuż uda lub pośladka i może być odczuwany w jednej lub w obu nogach.  Ból powtarza się,  pojawia się podczas przejścia konkretnego odcinka (np. dwóch bloków),  mija przy odpoczynku i ponownie pojawia się podczas przejścia podobnej odległości.

Skurcze nocne

“Podczas snu ludzie z PAD mogą dostawać skurczów lub spazmów,  zazwyczaj  w pięcie, przedniej
części stopy lub  w  palcach”  -mówi  Darren Schneider, MD,  dyrektor  Centrum  Chirurgii  Naczyniowej  i Wewnątrznaczyniowej wNew York–Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical Centre.  „Ból może często  zostać uśmierzony przez zwieszenie nogi z łóżka lub siedzenie na krześle, co pozwala sile grawitacji poprowadzić krew w dół nogi” -mówi dr Schneider.

Zmiany w wyglądzie skóry i włosów„PAD może spowodować zmiany w paznokciach u stóp lub na skórze nóg. Ponieważ nogi nie otrzymują wystarczającej ilości krwi i odżywienia, możesz zaobserwować, że tracisz włosy na stopach lub nogach,lub że odrastają dużo wolniej, kiedy je golisz. Skóra na nogach może  być błyszcząca i napięta, a paznokcie u  nóg mogą się pogrubić lub rosnąć dużo wolniej. Zazwyczaj wszystkie te objawy pojawiają się razem” -mówi dr Schneider.

Nietypowy odcień skóry
„Jedną z rzeczy, na którą zwracają uwagę lekarze, jest zmiana koloru skóry na nogach.  Kiedy noga jest podniesiona do góry,  z powodu niedostatku przepływu krwi, może zrobić się biała. Następnie,  gdy noga jest  zwieszona  np. ze stołu, może  zrobić się czerwona lub fioletowa”  -mówi Dr. Schneider.  Jest to spowodowane   tym, że ciało    rozszerzyło naczynia krwionośne, aby zwiększyć przepływ  krwi w nodze.U niektórych osób z PAD, stopy lub palce u stóp są blade lub niebieskawe,kiedy siedzą. Dzieje się to na
skutek osłabionego krążenia.

Zimne stopy
„Stopy lub nogi,  co do  których mamy wrażenie, że są zimne lub są zimne w dotyku,  mogą świadczyć o tym, że masz PAD. Ale nie jest to najlepszy wyznacznik  -mówi  dr Schneider  -ponieważ jest to częsty problem i  w miarę starzenia się,  może się przytrafić każdemu  –nawet osobie bez PAD.  Jednak, jeśli odczuwasz, że jedna noga lub stopa  jest  zimna, natomiast druga nie, dobrze jest skonsultować się z lekarzem”.
Niegojące się rany
„U ludzi z bardziej zaawansowanym PAD  obniżone krążenie krwi może spowodować wrzody stóp, które są  trudne do wyleczenia.  Znane jako  wrzody niedokrwienne, powinny być leczone natychmiast”  -mówi dr Schneider. Wrzody mogą być brązowe lub czarne i często są bolesne (w przeciwieństwie do wrzodów stóp u cukrzyków, które mogą być bezbolesne z powodu uszkodzenia nerwu związanego z cukrzycą).

6
Zaburzona zdolność do erekcji

„To nie jest typowy objaw, ale istnieje taka możliwość, że  PAD może spowodować zaburzenia erekcji”  -mówi  dr  Slovut.

To wewnętrzne biodrowe naczynia dostarczają krwi podczas erekcji. Jeśli obasą zablokowane lub zatkane, mogą spowodować zaburzenia w erekcji.  „Liczba pacjentów, którzy cierpieli na zaburzenia erekcji spowodowane problemem naczyniowym jest nieznaczna. Nie spotykam się z tymczęsto, ale może to być zaburzenie o podłożu naczyniowym” -mówi dr Slovut.

Drętwienie lub osłabienie
Jeśli czujesz, że twoje stopy drętwieją lub są słabe podczas odpoczynku, może to być objaw PAD. „Niektórzy pacjenci  twierdzą,  że  ich nogi  stają się słabe i  wyczerpane, au niektórych osób pojawia się uczucie   drętwienia  stóp”  -  mówi  dr Schneider.  Zazwyczaj bardziej zaawansowany PAD mają te osoby, u których powyższe symptomy występują nie tylko podczas chodzenia i wysiłku, lecz również podczas odpoczynku.

Atrofia mięśni łydek
Osoby z bardziej zaawansowanym PAD  mogą doświadczać atrofii lub zmniejszenia rozmiaru mięśnia łydki. Na poziomie mikroskopijnym brak wystarczającego przepływu krwi może prowadzić do zaniku ilości i rozmiaru włókien mięśniowych.  Tak naprawdę, osoby z zaawansowanym PAD mogą stracić więcej niż połowę włókien mięśniowych w zaatakowanym obszarze, a pozostałe włókna mięśniowe dążą do atrofii lub kurczą się.
Obumieranie tkanki
„U około 80% ludzi cierpiących na PAD  nigdy nie następuje  rozwój choroby wykraczający poza  łagodne symptomy” -  mówi dr Schneider,  ale niewielkaliczba osób może doświadczyć skrajnie silnych objawów. „W zaawansowanych stadiach choroba może spowodować obumieranie tkanek, anawet gangrenę, która może zagrażać kończynom i życiu”  -mówi dr  Schneider.  W niektórych przypadkach PAD może doprowadzić nawet do amputacji, ale zarzucenie palenia, zdrowe odżywianie, zażywanie leków, a nawet by-pass czy chirurgia plastyczna naczyń może polepszyć krążenie w nogach.
Brak objawów
Większość osób z PAD nie wykazuje żadnych objawów.  Jednak osoby z  większym ryzykiem zachorowania na PAD mogą chcieć się przebadać, ponieważ choroba może zwiększyć ryzyko zawału serca  i wylewu.  PAD występuje częściej u palaczy,  u osób powyżej 50 roku życia  i u cukrzyków.  Jest również większe prawdopodobieństwo, że ktoś zachoruje na PAD, jeśli ma wysoki  poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi lub rodzinę, w której występowały często choroby serca i wylewy.  
Źródło:Health.com


 

News!

Czy wiesz, że...
Imbir jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku
Czy wiesz że...
Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii ?


Nowości

Popularne


Stworzone dzięki DATAGRAM.
Program do fakturowania | Antywirus dla szkoły | Serwis szkolnych pracowni komputerowych |