Kurkuma

altKorzyści zdrowotne Kurkumy 
Kurkuma jest żółtą przyprawą szeroko używaną w Południowowschodniej Azji. Pochodzi z Indij i była używana jak lek i pożywienie przez wieki. Ten krewny imbiru jest jednym z głównych składników proszku kari. Aktywny leczniczy składnik w kurkumie jest nazwany kurkuminą, to naturalny pigment, nadające kurkumie jej żółty kolor.                           

Kurkumina ma co raz większe naukowe zainteresowanie w ostatnich latach, prowadzą się badania w czołowych światowych uniwersytetach, badając jego potencjalne zdrowotne korzyści. Zgromadzone dowody sugerują, że kurkumina jest obiecującym prewentywnym czynnikiem dla szerokiego zasięgu chorób. Tutaj są niektóre z tych odkryć: 

        

Kurkuma i Rak      

Badania przeprowadzono nad połączeniem kurkumy i raka. One odkryły, że kurkuma może wywoływać proces, który pobudza samo destrukcję rakowych i uszkodzonych komórek ciała. Zważywszy na jej antybakteryjne właściwości, kurkuma jest korzystna w leczeniu wielu typów raka, najbardziej zauważalne przy raku piersi, jelita grubego, płuc i leukemii.          

Badania na gryzoniach w Uniwersytecie Teksasu wskazują, że kurkumina powstrzymuje wzrost raka skóry, melanomy i takoż spowalnia rozwój raka w płucach. Badacze z Uniwersytetu w Południowej Dakocie odkryli, że wstępna obróbka kurkuminą czyni rakowe komórki bardziej wrażliwymi na chemio i radioterapię.                           

Kurkuma i funkcja wątroby

Wątroba pomaga w odtruwaniu twojej krwi przez produkcję enzymów. Te enzymy rujnują i wydalają toksyny znajdujące się w twoim ciele. Biorąc suplement kurkumy czy używając kurkumę według przepisu powiększasz produkcje tych witalnych enzymów, które polepszają funkcję wątroby. Kurkumina takoż podobno spowalnia uszkodzenie wątroby, które może doprowadzić do marskości, zgodnie z wstępnymi eksperymentalnymi badaniami w Uniwersytecie Medycznym w Gracie, Austria.

Kurkuma przy zapaleniu stawów

Dzięki właściwościom kurkumy jako antyutleniacza i przeciwzapalnym, zdrowotne działanie kurkumy zapewnia ulgę tym, kto cierpi od umiarkowanego do lekkiego bólu stawów. Pacjenci z zapaleniem stawów używając kurkumę na stawy odkryli korzyść w postaci redukcji porannych i wieczornych bólów. Ona stała naturalnym środkiem na stawy u cierpiących i zapewnia znaczne zmniejszenie bólu i takoż przyśpiesza szybkość chodzenia.      

Kurkuma i rany     

Jako antybakteryjny i przeciwzapalny czynnik, Kurkuma działa na gojenie ran, cięć i innych uszkodzeń skóry. Używając garnek, ugotujcie olej kokosowy I dodajcie trochę kurkumy do niego. Zmieszajcie wszystko, wyłączcie kuchenkę. Gdy jest już ona nie gorąca przy dotyku, użyjcie bawełnianego wacika dla nałożenia mieszanki na ranę. Zachowajcie nadwyżkę oleju w hermetycznym pojemniku, co pozwoli wam użyć jego w przyszłości bez potrzeby ponownego gotowania.             

Kurkuma i choroba Alzheimer’a

Degeneracja mózgu podejrzewana jako wiodąca przyczyna choroby Alzheimer’a. Badania kurkumy pokazały, że jedną z wielu korzyści dla zdrowia jest pomoc w prewencji choroby Alzheimer’a. Przeciwutleniaczy i przeciwzapalne właściwości kurkumy mogą pomóc zapobiec czy opóźnić       

6


początek tej bezwzględnej choroby. Jest przekonanie, że Kurkuma blokuje produkcję IL-proteiny, która jest znana jako niszczyciel ochronnej osłony znajdującej się wokół nerwów.

Epidemiolodzy mają hipotezę, że Kurkuma jako część codziennie spożywanej przyprawy w Indiach, może pomoc w wytłumaczeniu niskiego wskaźnika choroby Alzheimer’a w tym kraju. Wśród ludzi w wieku od 70 do 79 lat wskaźnik jest niżej niż jedna czwarta od tego w USA.

Kurkuma i sercowo-naczyniowa choroba

Niezdrowy poziom cholesterolu jest pierwotną przyczyną sercowo-naczyniowej choroby. Gdy cholesterol utleni się, to on odkłada się na ściankach naczyń. Kurkuma zawiera witaminę B6, która reguluje poziom homo-cysteiny. Homo-cysteina jest bezpośrednio odpowiedzialna za uszkodzenie komórek ciała. Przy oddziaływaniu na wątrobę, Kurkuma obniża poziom cholesterolu w ciele, co pomaga w zapobieganiu większości sercowo-naczyniowych chorób.

Codzienny dodatek kurkuminy może przynieść korzyść dla sercowo-naczyniowego systemu, podobno jak ćwiczenia dla kobiet przy przekwitaniu, mówią nowe dane klinicznych badań prowadzonych w Japonii. Zdrowie naczyń, jak pokazują badania (FMD), polepsza się jednakowo w grupach kobiet dostających kurkuminę, jak i u tych, co trenują aerobic, zgodnie z wynikami, opisanymi w magazynie Nutrition Research .                        

Instytut Zdrowia w USA wymienia 24 bieżących badań efektu kurkumy i jej głównego składnika, kurkuminy. Te badania podnoszą pytania: co  lepsze dla brania: cała Kurkuma, generalnie używana jako proszek w żywności; czy kurkumina, która zwykle bierze się jako suplement? Według Dr Andrew Weil, “Każda wykazała, że ma korzyści dla zdrowia, ale jeśli nie mamy specyficznej choroby takiej jak zapalenie jelit, to ja faworyzuję użycie kurkumy (szczególnie przy gotowaniu) raczej niż pigułki kurkuminy. To pokazuje moje główne przekonanie, że dopóki nie udowodniono inaczej w badaniach łeb w łeb,  to cała roślina jest zwykle lepszym wyborem, niż izolaty z rośliny. Z drugiej strony, kurkumina występuje z większym szybkim i dramatycznym efektem, i może być lepszym wyborem jako leczniczy (raczej niż zapobiegawczy) preparat.”

Żrodła:http://www.huffingtonpost.com/andrew-weil-md/turmeric-health-have-a-happy-new-year_b_798328.html http://nccam.nih.gov http://feelgoodtime.net/what-are-benefits-and-side-effects-of-curcumin-kurkumin-curcumin-for-cancer-and-dosage/ http://turmerichealthbenefits.org/ http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Curcumin-may-match-exercise-for-heart-health-benefits-RCT-data http://neovitin.com/curcumin.aspx


 

News!

Czy wiesz, że...
Imbir jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku
Czy wiesz że...
Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii ?


Nowości

Popularne


Stworzone dzięki DATAGRAM.
Program do fakturowania | Antywirus dla szkoły | Serwis szkolnych pracowni komputerowych |