Start Baza wiedzy Dieta i zdrowe odżywianie
Dieta
Poznajmy nasz oddech

Poznajmy nasz oddech

Co to jest oddech? Na poziomie fizycznym pobieranie powietrza do płuc, a potem wydalanie jego. Tlen, niezbędny do naszego przetrwania, pobierany z wdychanego powietrza, a dwutlenek węgla jest wydalany podczas wydechu. Dzieje się to automatycznie i cicho w każdej chwili. Ale jest w tym coś więcej niż wymiana gazów. Oddech, jak niewidzialna ręka Boskości, to nieprzerwany ciąg, który trwa i trwa. Każdy oddech jest istotny, bo wiąże nas z ciałem. Bez niego ciało rozpada, a życie przestaje istnieć.

Proces oddychania: Każda funkcja i każda komórka ciała potrzebują świeżego dopływu tlenu do wytworzenia energii. Wdychane powietrze jest najpierw ogrzewane i nawilżane, zgodnie z temperaturą ciała, i oczyszczane przez nos i płuca. Następnie płuca dostarczają ten tlen do całego ciała, a także pozbywają się powietrza odpadowego, dwutlenku węgla, za pomocą układu krążenia. Nasz mózg stale odbiera sygnały o poziomie tlenu i dwutlenku węgla w ciele i wysyła sygnały w dół rdzenia kręgowego do przepony, kopułowego mięśnia pod płucami, który kurczy się oraz relaksuje podczas procesu oddychania. Czujniki w mózgu, naczyniach krwionośnych, mięśniach i płucach dostosowują nasz oddech do zmieniających się potrzeb w zależności od naszej aktywności, sytuacji, myśli i emocji.

Normalna częstotliwość oddychania: Normalna częstość oddychania u dorosłych w spoczynku wynosi od 12 do 16 na minutę (17280 do 23040 na dzień). U noworodka - 30-60 na minutę, stopniowo maleje z wiekiem, ale może wzrosnąć po 65 roku życia. Zwiększa się też przy aktywności i chorobie w każdym wieku. Jest to jeden z czterech parametrów życiowych, wraz z ciśnieniem krwi, tętnem i temperaturą, często mierzonych przez lekarzy podczas choroby. Niezdrowy tryb życia może przyśpieszyć oddychanie, prowadząc do chorób. Warunki wpływające na częstość oddechów: lek, stres, emocje, astma, zapalenie płuc, niewydolność serca lub choroba płuc, używanie czy przedawkowanie narkotyków. Niektórzy eksperci uważają wolniejsze oddechy o 8-10 na minutę za normalne i najlepsze dla zdrowia. Nie da się zmierzyć własnego oddechu, bo gdy zwracamy na to uwagę, oddech zmieni się, stanie wolniejszy i głębszy.

Znaczenie oddychania przez nos: Normalne oddychanie obejmuje powolne i równomierne oddychanie przez nos. Nos, w przeciwieństwie do jamy ustnej, jest tak skonstruowany, że eliminuje nieczystość i zanieczyszczenia, w tym śmiertelne bakterie, wspomagane przez gen w ciele, który stymuluje receptory nosa w tym celu. Absorbcja tlenu następuje głównie podczas wydechu. Wydychanie przez nos jest wolniejsze niż przez usta i umożliwia płucom wydobycie większej ilości tlenu dla organizmu. Zapewnia odpowiednią wymianę tlenu z dwutlenkiem węgla i pomaga krwi utrzymać zrównoważony poziom pH.

Ryzyko oddychania przez usta: Dwutlenek węgla zostanie szybko wyeliminowany, dzięki czemu absorpcja tlenu spowolni; objawy chorób, takich jak wysokie ciśnienie, astma i choroby serca pogorszą się z powodu hiperwentylacji; mogą wystąpić problemy zdrowotne, takie jak duszność, chrapanie i bezdech senny, ponieważ omijane są niektóre ważne etapy normalnego oddychania. Ciągle oddychanie przez usta otworzy drogę dla złych bakterii, prowadząc do infekcji. Z czasem osłabi płuca, serce i mózg, odmawiając optymalnego natlenienia. Można zerwać z nałogiem, świadomie oddychając przez nos w ciągu dnia i przed snem

Oddychanie przez usta może być nieuniknione w niektórych sytuacjach, gdy kanał nosowy jest zablokowany lub ograniczony lub gdy ciało ma mniej tlenu. Jeśli dana osoba ma trudności z oddychaniem, zaleca się natychmiastowe skorzystanie z pomocy medycznej w nagłych wypadkach. W przypadku mniej poważnego problemu z oddychaniem skonsultuj się z lekarzem lub praktykiem, aby go naprawić

Naprzemienne oddychanie przez nos: Są pewne rzeczy, których anatomia nie uczy. Przepływ powietrza przez dwa nozdrza ma charakter asymetryczny, tzn. oddychanie przez lewe nozdrze różni się od oddychania przez prawe nozdrze. Wynika to z drobnych zakończeń nerwowych u podstawy nosa, podłączonych bezpośrednio do mózgu i stymulowanych przez zapach i przepływ powietrza. Badania naukowe wykazały, że gąbczasta tkanka w jednym nozdrzu puchnie, a tkanka po przeciwnej stronie kurczy się naprzemiennie w przewidywalny sposób. Dzieje się to stale, co godzinę lub dwie godziny, znane jako rytm infradiański. Może to być zakłócone przez zaburzenia emocjonalne, nieregularne harmonogramy posiłków i snu oraz podrażnienie nosa z powodu zanieczyszczenia lub infekcji.

Wpływ cyklu nosowego: Jogini biegli w nauce oddechu zaobserwowali przy oddychaniu przez prawe nozdrze jednostki stają się bardziej czujne, dynamiczne i zorientowane na świat zewnętrzny. Oznacza to, że lewa strona ich mózgu staje się aktywna. Podobnie oddychanie po lewej stornie zwiększa kreatywność i uspokaja umysł z tendencją do patrzenia do wewnątrz, co wskazuje na aktywowany prawy mózg. Ćwiczenia oddechowe (np. Pranayama) pomagają obu nozdrzom przepuszczać powietrze równomiernie. Skoro sprzyja to medytacji, Pranajama poprzedza sesje medytacyjne. W związku z tym w szkołach jogi oddech jest dostrajany przed podjęciem jakiejkolwiek czynności. Na przykład otwarcie prawego nozdrza przed jedzeniem dla przygotowania do aktywnego procesu trawienia i otwarcie lewego nozdrza przed pobraniem wody i innych płynów; leżeć na lewej stronie po posiłku, aby stymulować trawienie; korzystne jest leżeć na lewej stronie przez 5-10 minut, idąc spać, aby wytworzyć ciepło, a następnie skręcić się na prawo, aby się zrelaksować i łatwo zasnąć. Badania naukowe jeszcze nie nadrobiły tych aspektów. Niektóre eksperymenty wykazały różny wpływ oddychania nienosowego i na przemian na prace serca i korelację z aktywnością lewego i prawego mózgu. Również regulowane oddychanie na przemian przez nos może zmieniać metabolizm i mieć wartość terapeutyczną, w tym w nadciśnieniu i chorobach płuc.

Zaburzenia cyklu nosowego zdaniem ekspertów mogą prowadzić do chorób. Jeśli jedno nozdrze pozostanie zablokowane, często będziemy odczuwać ból i bóle głowy. Gdy oddech nadal płynie do jednego otworu nosowego przez ponad dwie godziny, będzie to miało negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dłuższy oddech przez jedno nozdrze – poważniejsza choroba. Na przykład ciągle oddychanie prawym nozdrzem może prowadzić do cukrzycy; długie okresy aktywności lewego nozdrza mogą powodować zmęczenie i zmniejszoną funkcję mózgu, a nawet astmę. Można je odwrócić przy oddychaniu przez drugie nozdrze pod nadzorem eksperta, a następnie zapobiegać nawrotom, ucząc się i ćwicząc naprzemienne przez nos, zwane svara joga. Niektóre badania wykazały, że zmiany w czasie przepływu powietrza w nosie, wzorzec i rytm odpowiadały różnym chorobom u ludzi, np. oddychanie przez prawe nozdrze zwiększa stężenie glukozy we krwi znacznie i przy oddychaniu przez lewe nozdrze zmniejsza.

Samokontrola dominacji nozdrzy: Możemy sami skontrolować dominację naszych nozdrzy, stosując prostą technikę przytrzymywania lusterka kieszeniowego na naszej przegrodzie i delikatnie wydychając powietrze. Lustro pokaże dwa oddechy skroplonej pary z naszego oddechu. Ten, który odparowuje dłużej wskazuje na dominujące nozdrze. Można zmienić cykl, leżąc po stronie dominującego nozdrza przez 10 minut, aby otworzyć przeciwne nozdrze i ponownie sprawdzić lustro, aby zobaczyć różnicie. W ten sposób można eksperymentować ze sobą, aby zwiększyć swoją świadomość. Najlepiej jednak zwrócić się do kompetentnego nauczyciela lub mistrza, aby właściwie się uczyć, jeśli ktoś chce być biegły w nim. Cykl nosowy może być różny u różnych osób, a nawet u tej samej osoby w różnym czasie.

3. Techniki rytmicznego oddychania

Zdaniem ekspertów oddychanie, które zazwyczaj wykonujemy, wcale nie jest oddychaniem. Jest to płytki oddech przez klatkę piersiową, górną część płuc, ale właściwy oddech jest w naszej mocy poprzez uwagę, świadomość, uczenie się i świadome praktyki.

Proste oddychanie: Najlepiej oddychać naturalnie, ale świadomie. Podstawową prostą metodą jest po prostu oddychanie w sposób odmierzany, wdechowy i wydechowy. To zharmonizuje system. Później podczas praktyki można mentalnie intonować Om, Sohum lub dowolne święte słowo z wyboru.

Oddychanie przeponowe: Jeśli kładziemy się na plecach i kładziemy jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, możemy obserwować ruch przepony podczas naturalnego oddychania. Gdy oddychamy, wyobraźmy sobie, że wdychamy powietrze do brzucha i okolicy miednicy. Prawidłowe wykonanie: dłoń na klatce piersiowej nie powinna się poruszać, a dłoń na brzuchu powinna podnieść się wraz ze wdechem i opaść z wydechem. Kiedy w pełni wdychamy, przepona jest ściągana w dół, podczas gdy powietrze jest zasysane do płuc, powodując ruch brzucha na zewnątrz. Kiedy się rozluźniamy i puszczamy, przepona przesuwa się z powrotem do swojej pierwotnej pozycji i powietrze zostaje wydalone. Jeśli wykonujesz je regularnie przez 10 dni z uwagą ruch przepony zostanie uregulowany, a oddychanie za pomocą przepony stanie się nawykiem. Ćwiczenie kilku minut rano i wieczorem ustanowi nawyk i uczyni z niego znaczącą część naszego życia.

Można to również ćwiczyć w pozycji stojącej, utrzymując prosto głowę, szyję i tułów, dłoń na brzuchu i obserwować ruch przepony. Delikatnie wepchnij i wydech, a następnie pozwól brzuchowi wydostać się i wdychać wypełnij płuca, ale nie przesadzaj.

Wskazówki i zalety do zapamiętania: Oddychaj w pełni i płynnie, bez szarpnięć i dźwięku, ze świadomością, w zrelaksowany sposób podobny do dziecka w głębokim śnie; aby nie tworzyć długiej przerwy między wdechem a wydechem. Jeśli zrobiono poprawnie, zauważymy uczucie chłodu na czubku nozdrzy podczas wdechu i uczucie ciepła podczas wydechu. Płuca zostaną oczyszczone, ciało ochłodzi się i zostanie zasilone energią, a wewnętrzną reakcja na stres zostanie wyłączona, powodując głęboki relaks. Można cieszyć się dobrym zdrowiem dzięki podwyższone świadomości i jasności myślenia.

Uwaga: Można wykonywać proste ćwiczenia uświadamiające oddech, ale zaawansowane techniki, szczególnie te wykorzystujące zatrzymywanie oddechu, powinny się uczyć i praktykować pod ścisłym nadzorem kompetentnego nauczyciela. Niektóre praktyki są takie, że pasują tylko tym na ascetycznej ścieżce. Istnieją różne praktyki oddychania nauczane w różnych miejscach i szkołach jogi, w zależności od etapu i natury życia. Niektóre praktyki wymagają znaczne zmiany stylu życia; Jeśli to nie zrobione, może nie przynieść korzyści, a raczej przynieść szkodę.

 

 
Artykuł o zdrowiu

1. Artykuł o zdrowiu

Niedokrwistość

“Choroba jest bardziej spowodowana niedożywieniem umysłu niż ciała. Lekarze mówią o niedoborze witamin; Wole to nazwać niedoborem witaminy B i polecę powtarzanie imienia Boga; z towarzyszącą temu kontemplacją chwały i łaski Bożej. To jest właśnie witamina B. To jest lek, który reguluje życie i nawyki człowieka stanowiące dwie trzecie leczenia, a lekarstwo to tylko jedna trzecia” …Sri Sathya Sai Baba.

1. Czym jest niedokrwistość? 2-11

Ciało ludzkie wytwarza trzy rodzaje komórek krwi w szpiku kostnym: białe krwinki (BKK) w celu zwalczania infekcji, trombocyty pomagają krzepnąć krwi, a czerwone krwinki (CKK) dostarczają tlen w całym organizmie. Hemoglobina (Hb), złożone białko bogate w żelazo obecne w CKK, nadaje krwi czerwony kolor i przenosi prawie cały tlen we krwi.2

Niedokrwistość jest stanem, w którym organizm jest pozbawiony tlenu z powodu słabych CKK lub niedostatecznej Hb.3,4,5 Normalna żywotność każdej CKK wynosi 120 dni. Ciało produkuje wystarczająco dużo CKK każdego dnia, aby równoważyć usuwanie starych przez wątrobę lub śledzionę. Normalny zakres CKK na mikro litr krwi wynosi od 4.7 do 6.1 miliona dla mężczyzn i 4.2 to 5.4 miliona dla kobiet.7 Wymagany poziom Hb powinien mieścić się w normalnym zakresie od 14 to 18 g/dl dla mężczyzn i 12 do 16 g/dl dla kobiet.8 Można je poznać przez badanie krwi dla uzyskanie pełnej liczby krwinek.

2. Objawy niedokrwistości 2-5,8,10-19,21

Objawy mają gamę od braku do zagrażającym życiu. Ludzie z łagodną do umiarkowanej niedokrwistością mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego aż do badania krwi. Niektóre ważne objawy:

· Bladość, zwłaszcza blada spojówka, język, dłonie lub paznokcie, zwane bladością, a także łamliwe lub łyżkowate paznokcie. Badanie dokładności diagnostycznej przeprowadzone w szpitalu wykazało, że bladość jest wiarygodnym objawem niedokrwistości u dzieci, a jej brak może wykluczyć anemię.

Zmęczenie, zawroty głowy, pomroczność, kołatanie serca. Gdzie serce jest pod wpływem stresu, aby pompować więcej tlenu, objawy mogą obejmować arytmie, duszność i ból w klatce piersiowej.

· Inne wskaźniki, których nie należy lekceważyć to: brak energii nawet podczas normalnych czynności, strata wagi, zapominanie, zmiany nastroju, ból głowy, niskie CT, skurcze, drętwienie, chłód rąk, nóg lub stóp, niska temperatura ciała, zmieniony smak, obrzęk lub ból języka, pęknięcia w kącikach ust, czy dzwonienie w uszach (szum uszny). Zmiana koloru stolca, utrata włosów i ogólna złe samopoczucie mogą być wskaźnikami zależnymi od przyczyny.

· Dziwne pragnienia: Każdy, kto ma ochotę jeść niewłaściwe lub nieodżywcze rzeczy (zachowanie zwane pica), takie jak błoto, glina, gleba, papier, farba, gumka, wosk lód lub nadmiar skrobi może mieć niedobór żelaza. Przeważnie małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby z niepełnosprawnością rozwojową mogą mieć ten objaw.3,10,12,14,16-18

· Objawy wynikające z niedoboru witaminy B12 mogą mieć odczucie “mrowienia” w dłoniach i stopach, utratę zmysłu dotyku, chwiejny chód i trudności w chodzeniu, niezdarność i sztywność rąk i nóg, dezorientację, depresję, utratę apetytu i demencję.12,19

3. Przyczyny anemii2-5,8-10-14,20,21-24

· Niedobór żelaza i witamin: Globalnie niedokrwistość jest najczęściej przypisywana niedoborowi żelaza, witaminy B9 (kwas foliowy), i witaminy B12.

· Utrata krwi prowadząca do niedoboru: Obfita miesiączka, urazy, operacja, trauma i choroby - wrzody i nowotwory, oraz częste oddawanie krwi może spowodować utratę krwi powodującą anemię.

· Niezdolność ciała przyswajać pożywienie: Niektóre pokarmy i napoje, palenie, alkoholizm, przewlekłe choroby, infekcje, szczególnie pasożytnicze i autoimmunologiczne, a także niektóre leki, zabiegi i operacje mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie żelaza i witamin.

· Nieodpowiednie RBC: Wysokie dawki promieniowania, pewne chemiczne narażenia, wirusy i zaburzenia autoimmunologiczne utrudniają, a zła dieta, brak równowagi hormonów, ciąża, choroby przewlekłe spowalniają produkcję CKC. Może być również dziedziczna. Badania20 przeprowadzono na mechanizmie pracy zegara w ciele, który kontroluje produkcje erytrocytów i jak spadek zawartości żelaza może negatywnie wpłynąć na to.

· Destrukcja CKC: Pewne schorzenia i choroby dziedziczne mogą spowodować, że organizm zniszczy CKC znacznie szybciej niż tempo, w jakim są wytwarzane w szpiku kostnym, na przykład, powiększona śledziona, talasemia, brak pewnych enzymów itp.4

· Dodatkowe przyczyny u dzieci i kobiet w Indiach: Rząd Indii, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Rodzinnej23, oprócz wspomnianych już przyczyn, przypisał anemię wskutek utraty żelaza ze względu na obciążenie pasożytami, złe warunki sanitarne, niebezpieczną pitną wodę i niewystarczającą higienę osobistą u dzieci i kobiet.

· Korzeń źródłowy przyczyny: Według Ajurvedy24, niedobory składników odżywczych powstają z powodu braku równowagi elementu ognia w ciele (vikrita pitta), a nie z powodu widocznego niedoboru składników odżywczych. Przyczyną tego stanu jest nadmierne spożycie kwaśnych i słonych produktów żywnościowych oraz nadmierny wysiłek fizyczny.

4. Ryzyka i ostrożność 2,3,5,10-14,17,22-29

Niedokrwistość nie jest chorobą i można ja opanować bez żadnych komplikacji. Zignorowanie jej może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dzieci i nastolatki o złych nawykach żywieniowych, kobiety, osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami są zagrożone. W przypadku przewlekłej anemii organizm może dostosować się do niskiego poziomu tlenu i można nie odczuwać różnicy, chyba że jest poważna. Wtedy może być konieczne przetoczenie krwi, a nawet szpiku kostnego. Brak tlenu we krwi może uszkodzić serce, mózg i inne narządy, a nawet spowodować śmierć. Anemia może również wystąpić u zwierząt.

Niedokrwistość nie należy leczyć bez ustanowienia jej przyczyny.17 Jeśli przyjmuje się tabletki żelaza, należy je ścisłe kontrolować na podstawie zleceń lekarza. Żelazo w nadmiarze może dostać się do narządów i wpływać na wątrobę, serce i trzustkę. Dawstwo krwi z niezbędnymi środkami ostrożności może zapobiec temu.3,11,17,24-29

5. Zapobieganie i leczenie anemii 2,3,5,13,14,23,24,30-54

Zacznij od holistycznej diety. Zbilansowana dieta składa się z około 500 gramów owoców i zielonych warzyw dziennie (surowa i gotowana na parze/gotowana), kiełków i/lub gotowanych pełnych ziaren zapewni składniki odżywcze w stanie łatwo przyswajalnym. Należy wysłuchać własnego ciała, aby zachować świeżość, zwinność i zdrowie oraz wybrać najlepsze kombinacje żywności z dostępnych lub możliwych do wyhodowania. Jedzenie mniej lub z umiarem i dobre żucie pomoże w lepszej asymilacji, a więc będzie jedzenie ze świadomością i wdzięcznością.

Źródła żelaza i witamin B9, B12 i C oraz kilka wskazówek dla domu podano niżej:

1. Żelazo2,3,5,13,14,23,24,32-39: Niektóre z najlepszych roślinnych źródeł żelaza są:

(owoce takie jak jabłko, granat, banan, brzoskwinia i arbuz.

(b) suche owoce, takie jak daktyle, morele, figi i rodzynki; orzechy: pistacje, orzechy laskowe, migdały i nerkowce; i nasiona dyni/squasza, sezamu, konopi, lnu, słonecznika, chia i kozieradki.

(c) ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, liście kozieradki, musztarda, moringa olejodajna, kolokazja, rzepa, mięta i liście curry; brokuły (surowe albo lekko parzone), brukselka, kalafior, a takoż inne warzywa, takie jak dynia, burak, zielony banan, nieobrane ziemniaki na parze i suszone pomidory.

(e) pełnoziarniste, takie jak komosa ryżowa, brązowy ryż, płatki owsiane, szarłat, fasola sojowa i jej produkty, rośliny strączkowe/fasola, groch, soczewica, ciecierzyca. W szczególności, manneczka łękowata i rosplenica perłowa, które uważa się za lepsze od pszenicy i ryżu.

Przyjmuj żelazo ostrożnie3,5,23: Żelazo ulega właściwemu wchłanianiu po spożyciu w połączeniu z pokarmami z witaminami B i C i kiedy całe ziarna/orzechy są namoczone/fermentowane/wykiełkowane. Wiele wymienionych źródeł żelaza zawiera witaminy B i C. Mądrze łącz i unikaj niektórych produktów spożywczych, takich jak nabiał, suplementy wapnia, zobojętniające, kawa, herbata, cukier, czekolada, napoje gazowane, otręby i jajka, które mogą zakłócać lub blokować wchłanianie żelaza.

2. Kwas foliowy (witamina B9)2,3,43-46: Naturalnie obecny w owocach, warzywach, pełnych ziarnach, nasionach i orzechach, jest nietoksyczny. Nie gromadzi się w ciele, ale łatwo może być uzupełniany codziennie. Nadmiar zostaje naturalnie wyeliminowany. Kwas foliowy buduje czerwone krwinki, zwiększa odporność i moc mózgu, pomaga we wchłanianiu Witaminy B12 i promuje zdrową ciążę. Najlepsza pora na zażywanie witamin B – godziny poranne, ponieważ ma ona tendencję do zwiększana energii.46

Żywność bogata w kwas foliowy. Żywność wymieniona w źródłach dla żelaza jest również bogata w kwas foliowy. A najbogatsze źródła to awokado, suszone śliwki, szparagi, kukurydza, seler, okra i marchew. Folian syntetyczny (kwas foliowy) znajduje się w pieczywie makaronie i zbożach.2,3,43,44

3. Witamina B122,3,47: mówi się, że znajduje się w stanie naturalnym tylko w żywności na bazie zwierząt. Jest ona takoż w nabiale (mleko, twaróg, jogurt i maślance, fermentowanych produktach sojowych: miso i tempeh. Dla lepszego wchłaniania witaminę B12 należy używać z pokarmem zawierającym witaminę B6 znajdującą się w szpinaku, orzechach włoskich, awokado, ryżu brązowym i imbiru.

Ugotowany ryż, gdy pozwala się fermentować przez noc, wlewając do niego wystarczającą ilość wody, a potem zmniejszamy z jogurtem i odrobina soli do smaku, może być dobrym źródłem witaminy B12.48,49

W Indiach uważa się, że fermentowane pokarmy, takie jak idlis (zrobiono z gotowanego ryżu/prosa i czarnego grama i Dhokla (zrobionego ciecierzycy) zawierają witaminę B12, choć jest to temat debaty, czy jest to adekwatne. Badanie idlis wykazało, że witamina B12 wyprodukowana podczas fermentacji.

4. Bogata w witaminę C żywność5,40-42: agrest indyjski (amla), guawa, owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza i cytryny, kiwi i inne jagody, czarna porzeczka, grejpfrut, papaja, banan, arbuz, czerwona i zielona papryka, kapusta i liście kolendry, na domiar do owoców, zielonych warzyw i pełnoziarnistych (wymienionych powyżej). Obejmuje również ananasa, mango, pietruszkę, słodkie i białe ziemniaki i inne bulwy oraz pomidory (po usunięciu nasion, ponieważ nie są one łatwo trawione i mogą stopniowo przekształcać się w kamień w przewodzie pokarmowym). Żuj kilka liści bazylii codziennie.24

Przyjmuj witaminę C takoż ostrożnie42: Ludzkie ciało nie wytwarza witaminy C i nie przechowuje, Tak więc nadmiar nie może stanowić problemu, szczególnie gdy jest spożywana ze świeżych owoców i warzyw. Ale ważne jest, aby nie przekraczać górnej granicy 2 g dziennie, aby uniknąć rozstroju żołądka, jeśli ktoś przyjmuje suplementy. Gotowanie, przechowywanie, gotowanie w mikrofalówce lub na parze może zmniejszyć zawartość jej. Jednak w amli witamina C pozostaje prawie nietknięta przy gotowaniu.

6. Wskazówki dla domu 24,32,52

*Miód mieszany z ciepłą wodą codziennie podnosi poziomu CKC, jak również poziom Hb. Miodu nie należy mieszać z gorącą wodą ani ugotować, ponieważ może stać się trujący. Nie nadaje się również dla dzieci poniżej 1 roku życia.32

*Postępuj zgodnie z wiekową techniką spożywania żywności z żelaznych przyborów. Można gotować w żeliwnych garnkach i patelniach, aby żywność wchłaniała żelazo i będzie skuteczna dla anemicznego pacjenta. Cukier trzcinowy (wyglądający na ciemno) zawiera łatwo przyswajalne żelazo, ponieważ pochodzi z żelaznych garnków, w których sok trzciny cukrowej gotuje się, aby uzyskać jaggery.52


Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

alt

 
Codzienne picie herbaty

Codzienne picie herbaty obniża trójglicerydy, redukuje ryzyko chorób serca

Dbające o zdrowie osoby wiedzieli o ważności spożywania herbaty przez dziesięciolecia, wybierając dla przyjemności smaczne napoje nad napoje bezalkoholowe by zapobiec nierównowadze metabolicznej takiej jak odporność na insulinę i cukrzyce. Całkiem niedawno było pokazano, że napoje bezalkoholowe zwiększają ryzyko przewlekłych chorób wskutek wysokiej zawartości kwasów w napojach, co może zakłócić komórkowy metabolizm, zużywając takie cenne minerały jak wapń i magnez.

Badacze z US i Szkocji ujawnili detale badań opublikowanych w magazynie Prewentywna Medycyna, które pokazują, że spożycie trzech filiżanek czarnej herbaty dziennie może obniżyć poziom niebezpiecznych trójglicerydów do 36% i przewidziany stosunek LDL do HDL w cholesterolu do 17 procent, znacznie poprawiając stan sercowych naczyń. Autorzy badania zanotowali "Umiarkowane użycie czarnej herbaty polepsza poziom niezależnych czynników ryzyka chorób naczyń serca i obronę antyoksydantów w osoczu."

Ostatnie studia chwalą wiele zalet picia mniej fermentowanych mieszanek zielonej i białej herbaty, bo wysoka zawartość antyoksydantów pokazała obniżenie ryzyka zachorowania na raka, otępienie i serce. Chociaż autor szczególnie badał działanie czarnej herbaty na zdrowie ludzi, to nie sprecyzowano mechanizmu działania czarnej herbaty, i to może dlatego, że wszystkie trzy rodzaje herbaty (czarna, zielona i biała) dają takie same pozytywne skutki w redukcji ryzyka chorób serca.

Badacze zwerbowali 87 uczestników między 25 a 60 rokiem dla przeprowadzenia badań. Każdy był losowo przeznaczany do picia albo trzech kubków czarnej herbaty codziennie lub równowartą ilość gorącej wody w okresie 12 tygodni. Naukowcy odkryli, że spożycie czarnej herbaty połączone z 18.4 procentowym spadkiem trwałego poziomu cukru i 36 procentowym spadkiem poziomu trójglicerydów. Wysoki poziom cukru i nadmiar tłuszczów we krwi wspólnie są uznawane za podstawowe czynniki w powiększeniu ryzyka sercowych chorób, jak i wielu innych groźnych przewlekłych chorób.


Badaczy wnioskują "Wysoki poziom  polifenoli, włączając arubigin i aflavin w herbacie chroni komórki i tkanki od szkodliwego utleniania przez usuwanie wolnych tlenowych rodników. Herbata zawierająca fenol może być aktywnym antyoksydantem w jelitach i w innych tkankach po wchłonięciu." Wynikiem picia trzech kubków herbaty codziennie jest istotny i zapewniony wymierny stopień ochrony przeciw sercowo-naczyniowym chorobom. Bądź pewien, pij świeżo zaparzoną herbatę (gorącą czy zimną), unikaj każdych pakowanych i przerobionych odmian z chemicznymi dodatkami.  …John Phillip

 
Rytm snu

Rytm czasu na sen – wasz plan działania.

 • · Nie pracuj w łóżku, czy nawet w sypialni. Zmiana prześcieradeł i poduszek na biurko zrobi bardziej trudnym postrzegać sypialnię jako miejsce spoczynku. Stanowcze wyrzucenie laptopu, telefonu, i każdego innego technologicznego urządzenia jest dobrym działaniem przed snem. Sztuczne światło wychodzące z tych gadżetów może spartaczyć naturalne cykle snu ciała.
 • Chodź spać w rozsądnym czasie. (I zrób to zwyczajem) Szczególnie, kiedy jesteśmy przeładowani pracą, może wydać się kuszącym nie kłaść się przez całą noc robiąc ostatnie poprawki w projekcie. Ale całonocne zaangażowanie się może bardzo utrudnić skupienie się następnego dnia. I ciągle czuwanie do wschodu słońca może uszkodzić zdolność uczenia się i prowadzi do większych poziomów niepokoju. (Teraz to jest czymś powodującym stres). Trzymaj się regularnego spania i sprawy potoczą się lepiej rano.
 • Odprężenie się. Ważne jest mieć trochę czasu na odprężenie między skończeniem pracy a wczołganiem się pod kołdrę. Spróbuj wziąć ciepły prysznic lub popijać ciepłą herbatę. Jeśli dokuczliwe kłopoty zmuszają do czuwania, wpisz je do dziennika. Czy odpręż się gdy zasypiasz od relaksującej muzyki.
 • Zażyj głębokiej drzemki. Jeśli monstrum stresu wstrzymuje od solidnego nocnego wypoczynku, spróbuj podrzemać w dzień. Od dziesięciu do 20 minut powinno być wystarczającym dla odczucia odświeżenia się i większej czujności. Zrób na pewno drzemkę po południu, będziesz zdolny spać w nocy.
 
Czyszczenie warzyw

Czyszczenie owoców i warzyw 12-15
Obawa w stosunku do pozostałości pestycydów i środków owadobójczych w surowej żywności nie może być odrzucona. Jednym ze sposobów jest umycie owoców i warzyw dokładnie w czystej bieżącej wodzie. Mogą też być wymyte w 2% słonej wodzie (20g soli na litr wody) w celu usunięcia większości pozostałości na ich powierzchni. Niektóre mogą wymagać 2-3 umycia. Inną metodą jest moczenie owoców i warzyw przez 20 minut w misce do połowy napełnionej wodą z jedną łyżką soli i dwóch octu, a następnie dokładnie je umyć świeżą wodą. Moczenie przez dłuższy okres lub blanszowanie oczyści je, ale może to spowodować utratę składników odżywczych. Alternatywnie można uprawiać własne warzywa organiczne lub pozyskać ich z wiarygodnych źródeł.

 
Woda i zdrowie

Woda i zdrowie Część-2 – Odwodnienie

1. Czym jest odwodnienie1-3

Prosto mówiąc, odwodnienie to znaczne zmniejszenie ilości wody w organizmie, które zakłóca normalne funkcjonowanie. Może się zdarzyć każdemu.

Woda, zajmująca co najmniej dwie trzecie naszego organizmu jest żywotnym składnikiem dla zdrowia. Odgrywa istotną rolę w ułatwianiu naszych funkcji. Zawiera substancje odżywcze dla komórek, reguluje temperaturę, wspomaga trawienie, smaruje nasze stawy i oczy, utrzymuje zdrową skórę eliminując toksyny, a także działa jak amortyzator.

Nasze ciało traci wodę, a także sole w naturalnym przebiegu procesów fizjologicznych, takich jak oddychanie, wydalanie, codzienne czynności i warunki klimatyczne. Ciało ma takoż wyrafinowany system zarządzania wodą i dostosowuje się do niego przez przesuwanie wody do potrzebujących komórek. Ale ludzkie ciało nie ma systemu przechowywania wody i tłuszczu. Odwodnienie systemu występuje, gdy przekroczony jest próg, a równowaga wody jest zakłócona, posyłając niedostatecznie wody dla naszych komórek i dla prawidłowego funkcjonowania naszych organów.

Pragnienie, nieoceniony wbudowany mechanizm, jest sygnałem ciała  do uzupełnienia, gdy traci się od 1 do 2% normalnej zawartości wody.

2. Jak dociera się do etapu odwodnienia3

Odwodnienie nie zawsze zdarza się nagle lub z powodu choroby. Może się zdarzyć, jeśli codzienne spożycie jest niewystarczające. Jeśli ktoś nie zwraca uwagi na pragnienie lub nie rejestruje pragnienia z powodu powtarzającej się obojętności, wynika odwodnienie. Stopniowe odwodnienie przez pewien czas może prowadzić do różnych chorób przewlekłych.

Mogą wystąpić inne czynniki lub choroby. Odwodnienie dzieje się przy mniejszym piciu wody niż tej wody traci, nie tylko w naturalnym przebiegu, ale także z powodu nadmiernej pracy czy ćwiczeń, narażeniu na stres lub jakiejkolwiek choroby, takiej jak wymioty, biegunka, gorączka, częste oddawanie moczu, urazy ciała itd. Regularne spżywanie zimnych napojów, jak koks czy kawa, czy suche rzeczy spożywcze rzeczywiście drenuje ciało, w ten sposób powodując odwodnienie. Niektóre z tych czynników lub ich kombinacja mogą po cichu prowadzić ciało do poziomu odwodnienia, skutkując wystąpieniem choroby.

Żaden inny płyn nie może dokładnie zastąpić ważne roli wody w utrzymaniu ciała nawodnionym, a nawet mleko i soki!

3. Objawy/wskaźniki odwodnienia należy uwzględnić1-4

Zwiększone lub nagle ataki pragnienia, suchość w ustach, obrzęk języka, letarg, brak czujności, osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, zmieszanie, osłabienie, omdlenia, stężenie/zmniejszenie  stężenia moczu, bóle głowy, bóle brzucha, niskie ciśnienie krwi, sucha skóra, żółty do czerwonego kolor moczu (normalny kolor moczu powinien być bezbarwny i jasnożółty). Należy pamiętać o kondycji ciała i potrzebach nawodnienia. Zwiększenie spożycia wody odwraca odwodnienie, ale w ciężkich wypadkach lub złożonych należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską!

Może być szkodliwe, jeśli próbujesz wyciszyć różne systemy sygnalizacji braku wody w organizmie lekami lub produktami chemicznymi. To w dłuższej perspektywie może być szkodliwe dla komórek ciała.

4. Szczególna troska dla niemowląt i osób starszych1-2

Postrzeganie pragnienia może zmniejszyć się w miarę starzenia się. Bez odpowiedniej uwagi na spożywanie wody u niemowląt, dzieci, osób w podeszłym wieku, sportowców i osób z przewlekłymi dolegliwościami, oni podatni na odwodnienie. Rodzice i opiekunowie domowe muszą zwrócić uwagę na ten aspekt u ich niemowląt, dzieci, osób starszych lub pacjentów w domu.

5. Zapobieganie jest najlepsze: Bądź odpowiednio nawodniony!1-2

Ważne jest, aby być świadomym własnych potrzeb, decydować o ilości wody do picia, kiedy pić, i jak pozostać wolnym od choroby! Będzie to różne dla każdej osoby zależnie od wieku, płci, stanu zdrowia, klimatu, miejsca itp. Osoby mające problemy zdrowotne i/lub są na lekach czy leczeniu, powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.

6. Sugerowany reżim/harmonogram spożycia wody przez znanego lekarza z Iranu, który leczył pacjentów wodą zamiast leków, jest tutaj podkreślony jako szeroki podstawowy przewodnik3

 • Ciało spożywa blisko 1.5 do 2 litrów (6-8 szklanek) wody dziennie, aby wykonać podstawowe funkcje. Picie 1 do 2 szklanek w ciągu dnia jest generalnie idealnym. Najlepiej pić wodę zanim odczuwa się pragnienie.
 • Woda powinna być brana najpierw rano, aby skorygować odwodnienie po długim spaniu. Można zacząć poranny reżim od jednej szklanki wody i stopniowo osiągnąć 3 szklanki przez miesiąc czy dłużej, pijąc w uznanym czasie. Jako pierwszy produkt dnia, woda jest najskuteczniejszym środkiem do wypłukania toksyn z organizmu i utrzymywania czystości wewnątrz. Należy zachować ostrożność, aby nie przyjmować napoju, takiego jak herbata czy kawa co najmniej przez godzinę.
 • Picie wody jest ważne przed ćwiczeniami dla zapewnienia pocenia się.
 • Picie wody przed prysznicem jest wskazane dla tych, którzy są oszołomieni po prysznicu.
 • Wodę należy pić za półtorej godziny przed każdym posiłkiem aby przygotować przewód pokarmowy, szczególnie u tych, którzy cierpią od chorób żołądka lub dyskomfortu.
 • Wodę należy pić od 2 do 3 godzin po posiłku, kiedy proces trawienia w żołądku jest ukończony. To skoryguje odwodnienie spowodowane rozkładem żywności.
 • Wodę należy spożywać  przy każdym pragnieniu – nawet podczas posiłków, choć w ograniczonej ilości, wystarczającej dla zaspokojenia pragnienia.
 • Szklankę wody należy wypić na noc przed pójściem do łóżka, aby uniknąć zawału serca.

7. Żywność z 70-80% wody jest ważna dla nawodnienia5

Istnieje pogląd, że należy unikać popijania wody przez cały dzień, ponieważ może to spowodować zaburzenia równowagi w systemie wskutek nadmiernej absorbcji. Spragnionemu należy pić wystarczająco dużo,aby zaspokoić pragnienie plus jeszcze 10-15% .

Można odpowiednio ustawić ciało, wystarczająco codziennie pić wodę, i spożywać produkty o wysokiej zawartości wody, takie jak świeże ważywa i owoce, zwłaszcza w gorących warunkach pogodowych. Zawartość wody w spożywanej przez nas żywności powinna być od 70 do 80%, tak, aby była zgodna z proporcją wody w ciele

 

 
Olejki-dzialanie

Naturalne olejki zawierają szereg korzystnych dla organizmu czynników.

Organiczna oliwa z pierwszego tłuczenia: zawiera witaminy A, D, K, E, kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Wszystko to ma dobroczynny wpływ na ciało oraz skórę, odżywiają ją, działając przeciwzmarszczkowo; zapobiega wypadaniu włosów.

Organiczny olej palmowy: chroni skórę głowy, gdyż zawiera trójglicerydy, fosfatydy, steroli, witamin A i E rozpuszczalne w tłuszczach, beta karoten i inne.

Eteryczny olejek z mirtu: działa przeciwutleniającą, antyseptycznie, ściągającą, balsamującą, bakteriobójczą. Można używać dla pielęgnacji skóry i dla zapobiegania tworzeniu się wyprysków.

Sok z liści kaktusa: jest środkiem przeciwzapalnym, wspomagającym krążenie krwi.

Olej z czarnego kminku: działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wzmacnia system immunologiczny.

 
Magnez

Korzyści mineralnego Magnezu i jego znaczenie dla waszego zdrowia.  

Magnez, obfity minerał w organizmie, jest naturalnie obecny w wielu produktach spożywczych, dodawany do wielu produktów, dostępny, jako suplement i występuje w niektórych lekach (na nadkwaśność i przeczyszczające). Bez magnezu nie moglibyśmy produkować energii, nasze mięśnie mogłyby być w stanie stałego napięcia, i nie moglibyśmy wyregulować poziom cholesterolu produkowanego i wydanego do krwioobiegu.
Jest on istotny dla ponad 300 różnych chemicznych reakcji w ciele, włączając utrzymanie poziomu energii, pomagając zrelaksować się, i utrzymując zdrowie serca i naczyń krwionośnych.          

Niski poziom magnezu w ciele zawsze był kojarzony z rozwojem licznych chorób człowieka, jak astma, cukrzyca, osteoporoza. Zażywany w odpowiedniej ilości, magnez odgrywa role w zapobieganiu udarów i ataków serca.                             

Magnez chroni nasz DNA    

Badania odkryły, że synteza DNA jest spowalniania przy niedostateczności magnezu.. Stabilność DNA zależy częściowo od magnezu. Magnez nie tylko stabilizuje struktury DNA, ale takoż działa jak kofaktor w naprawie uszkodzeń DNA przez mutagenów środowiskowych. Razem z ATP, magnez również pomaga w produkcji zdrowych RNA, odpowiada za “czytanie” DNA i produkcję protein używanych w naszym organizmie.  

Magnez Reguluje naszą równowagę elektrolitową

Rola magnezu w bilansie zdrowia (“homeostaza”) wśród tak ważnych minerałów jak wapń, sód i potas dotyczy przewodnictwa impulsów nerwowych, skrócenia mięśni i rytmów serca.                         

Magnez we krwi, sercu i kościach      

Często słyszymy o znaczeniu wapnia dla kości, jednak magnez jest drugim kluczowym minerałem dla zdrowych kości. I dlatego, że tak wielu ludzi bierze pigułki wapniu bez magnezu, możliwie istnieje większa potrzeba magnezu niż wapnia u ludzi, którzy są najbardziej narażone na osteoporozę.         


11

Magnez jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem odżywczym dla serca; on pomaga mięśniu sercowemu lepiej działać. Magnez takoż pomaga w ochronie naczyń krwionośnych, które są bardzo ważne przy chorobach serca. Magnez jest również naturalnym rozcieńczalnikiem krwi, bardziej podobnym do aspiryny, więc wiele lekarzy i badaczy uważają, że on może pomóc w prewencji ataków serca i udarów.

Magnez i Cukrzyca     

Dieta z wysokim zawarciem magnezu jest związana ze znacznie mniejszy ryzykiem zachorowania na cukrzycę, możliwe, dlatego, że znaczną jest rolą magnezu w metabolizmie glukozy. Hipomagnezemia może pogorszyć odporność na insulin, stan, który często poprzedza cukrzycę, lub może być konsekwencją odporności na insulinę. Cukrzyca prowadzi do zwiększenia magnezu z moczem, i następnie magnez nieadekwatnie może wpłynąć na wydzielanie insuliny i działanie, przez co pogorszyć kontrolę cukrzycy.

Symptomy Braku Magnezu          

•    Ból stawów i mięśni   

•    Zapalenie    

•    Brak apetytu czy nudności  

•    Drętwienie czy mrowienie

•    Bóle migrenowe     

•    Zmęczenie

•    Ogólna słabość   

•    Osteoporoza  

•    Wahanie poziomu cukru we krwi

•    Wysokie ciśnienie krwi

Są takoż nowe badania, które sugerują, że jedną z wcześniej nieznanych korzyści zdrowotnych magnezu jest to, że on wpływa na nasz mentalny i emocjonalny stan. Ci, którzy cierpią na depresji, bezsenność, i ogólne huśtawki humoru, mogą odczuć poprawę przy dodaniu magnezu do diety. Badania wstępne takoż pokazały poprawę w częstotliwości i ostrości ataków paniki i niepokoju.

Poziom magnezu trudno śledzić za pomocą badania krwi, bo tylko jeden procent znaleziono w naszej krwi – inna przyczyna, że naukowcy nie doceniają ważność dostatecznej ilości magnezu w naszej diecie. Stosowanie diety z różnymi świeżymi produktami może zatrzymać niedobór magnezu przed jego początkiem.


12
Zagrożone osobnicy na deficyt Magnezu       

•    Osoby powyżej 55 roku życia

•    Osoby, którzy regularnie spożywają alkohol, napoje z kofeiną lub gazowane

•    Osoby przyjmujące niektóre leki jak moczopędne, leki na serce i astmę, pigułki antykoncepcyjne i/lub estrogenową terapię zastępczą          

•    Osoby poddane znacznym psychologicznym czy fizycznym stresom, włączając operacje, oparzenia i choroby wątroby
•    Osoby cierpiące na zaburzenia trawienne  

Żywności obfite w magnez  

1.    Otręby – ryż, pszenica czy owies

2.    Zioła – suszona kolendra, szczypiorek, mięta, koper, szałwia i bazylia

3.    Nasiona – dynia, słonecznik, len i sezam    

4.    Orzechy – migdały, brazylijskie orzechy, nerkowce i sosnowe

5.    Czekolada ciemna

Innymi wyśmienitymi źródłami są liściaste zielone warzywa, jak szpinak, jarmuż, fasola i pełno-ziarniste chleby i zboża.  

Przekonajcie się, czy spożywacie dostatecznie wapnia, witamin D i K, aby czerpać najwięcej korzyści z magnezu. Zrównoważona dieta i umiarkowane opalanie – to wszystko, czego ciało wymaga.


Dla serwowania specyficznych potraw patrz Tabela oceny składników.

Tabela 1: Zalecane dodatki dietyczne (ZDD) codzienne dla magnezu  

Wiek    Mężc    Kobieta    Ciąża    Laktacja
Do 6 miesięcy    30 mg    30 mg        
7–12 m-cy    75 mg    75 mg        
1–3 lat    80 mg    80 mg        
4–8 lat    130 mg    130 mg        
9–13 lat    240 mg    240 mg        
14–18 lat    410 mg    360 mg    400 mg    360 mg
19–30 lat    400 mg    310 mg    350 mg    310 mg
31–50 lat    420 mg    320 mg    360 mg    320 mg
51+ lat    420 mg    320 mg        
 
Buraki

Burak lub burak ćwikłowy jest starożytnym, prehistorycznym pożywieniem które rosło naturalnie wzdłuż linii brzegowej Północnej Afryki, Azji i Europy. Pierwotnie to były zielone buraki, które zjadano. Słodkie czerwone buraki, o których ludzi myślą “burak” nie były hodowane aż do epoki starożytnego Rzymu.
W 19 wieku, jednak, naturalna słodycz buraków była doceniona i buraki były używane jako źródło cukru (Ponoć, Napoleon był odpowiedzialny za deklarację, ze buraki będą używane jako podstawowe źródło cukru po tym, jak Anglicy ograniczyły dostęp do trzciny cukrowej).                
Korzeń warzywa, czerwona i bulwiasta część buraka rośnie pod ziemią, gdy jej liściasty wierzchołek jest widziany nad ziemią. Ono rośnie w obojga obszarach – tropikalnym i umiarkowanym, i potrzebuje około dwóch miesięcy dla dojrzewania. Mimo że rośliny były hodowane przez tysiące lat dzięki ich korzyściom żywieniowym, to tylko niedawno te wiele korzyści były zbadane.                     
Dziś buraki cukrowe są zwykłym surowcem dla produkcji cukru, ale wielu ludziom brakuje ich (w całości) w codziennej diecie. Faktycznie, dzisiejsze badania udowodniły, ze one nie tylko naładowane zdrowymi składnikami, alei mogą pomóc w zapewnieniu osobie pozostać sprawną. Buraki zawierają różne unikalne wzmacniające zdrowie składniki, których nie ma gdzie indziej PLUS one są przepyszne!
Buraki równoważą zdrowie mentalne
Betainy, ten sam składnik, który jest używany przez praktyków dla leczenia depresji różnymi metodami, jest odkryty w buraku. Inny wspaniały element zawarty w buraku, to tryptofan, który jak wykazano kreuj poczucie błogości równocześnie relaksując umysł. Jest również doskonałym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi, co może pomóc zlikwidować efekty stresu w organizmie.
Buraki podnoszą poziom energii
Skoro cukier zawarty w burakach powoli uwalnia się w organizmie, nawet gdy poziom cukru jest wysoki, to one pomagają utrzymywać stały poziom energii. Przy porównaniu do takiego pokarmu jak czekolada, z której cukier jest szybko przetwarzany w ciele, buraki, będące niskokalorycznymi, dokonują swój zastrzyk energii znacznie dłużej.  
Buraki są bogate w witaminy i minerały
Ponieważ one są bogate w witaminę B i żelazo, to buraki są osobliwie korzystne dla kobiet w ciąży. Witamina B i żelazo są niezbędne dla rozwoju nowych komórek jak również dobrze uzupełniają poziom żelaza, który często spada w tym okresie życia. Na dodatek, buraki są bogate w następujące witaminy i minerały: błonnik, fosfor, potas, kwas foliowy, beta-karoteny, witaminę A, magnez, witaminę C oraz betaninę.  
Buraki pomagają w oczyszczaniu ciała
Buraki pomagają w oczyszczaniu i odciążaniu wątroby. One takoż oczyszczają krew i była udowodniona pomoc w zapobieganiu niektórych form raka. Spożycie buraków może tez wskazać czy osoba ma niski poziom kwasu żołądkowego. Jest to widoczne jeśli ich mocz staje się różowy.
Dodanie buraków do diety jest łatwe. Wiele ludzi prosto dodaje buraki, które są potłuczone i ugotowane do ich koktajli. Inny sposób to cienko pokroić przed polaniem oliwą i opiec ich.                         
Buraki dla regulowania ciśnienia krwi
Badacze wiedziały od jakiegoś czasu, że sok z buraków pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ale w 2010 rok badania w Anglii pokazały, że azotan jest osobliwym składnikiem w burakach, który obniża ciśnienie i pomaga walczyć z chorobami serca.
W badaniach w Queen Mary University w Londynie, zdrowi uczestnicy miały pic szklankę soku z buraków, gdy inni miały manekina (placebo) do picia. Ciśnienie krwi obniżyło się w ciągu 24 godzin u ludzi, którzy pili sok z buraków. Badanie fundowała British Heart Foundation i jest opublikowane w Internecie w magazynie Nadciśnienie Amerykańskiego stowarzyszenie chorób serca.
Buraki dla mózgu i przy otępieniu
Picie soku z buraków zwiększa krwotok w mózgu u starszych ludzi, co może pomóc w walce z postępowaniem otępienia, co sugerują badania w 2010 roku. Buraki zawierają wysoką koncentrację azotanów, które sa przetwarzane w azotyny przez bakterie w ustach. Azotyny pomagają otwierać naczynia w organizmie, zwiększając krwotok i dotlenienie miejsc z brakiem tlenu.
Poprzednie badania pokazały, że azotyny poszerzają naczynia, ale badacze w USA napisały w Nitric Oxide: Biologia i Chemia, wzajemnie weryfikując magazyn, mówiąc, że oni pierwsi odkryli zwiększenie przepływu krwi w mózgu wskutek działania azotynów.

 
Cebula2

Cebula dziennie i można być z dala od doktora (Część 2)
Proszę zauważyć, że w biuletynie styczniowym 2014 roku jest część 1 o korzyści cebuli


Cebula i Rak     
Chociaż cebula zawiera wiele identycznych związków siarki jak w czosnku, cebula przynosi wam nawet więcej korzyści z jej wysokim poziomem flawonoidów, głównie kwercetyny. Kwercetyna działa podobnie do antyhistaminy i przeciwzapalnie. Kwercetyna i rak są niezgodne jeden z drugim. Badania sugerują, że kwercetyna może mieć moc i zdolność spowalniać rost komórek rakowych, powstrzymać migrację komórek rakowych do innych części ciała (przerzuty) i zmusić komórki rakowe ginąć na różne sposoby, taki jak stłumić dopływ krwi lub pobudzając geny zabijające raka.                                   
Badacz Kornelskiego Uniwersytetu, Rui Hai Liu, MD, Ph D razem z profesorem bromatologii, testowali 10 odmian cebuli i czosnku askalońskiego (krewny cebuli) i odkryli, że członki rodziny cebuli z najmocniejszym i najbardziej gryzącym smakiem są najlepszymi odmianami dla hamowania rozrostu rakowych komórek wątroby i jelita grubego.       
Świeże, niegotowane odmiany cebuli były używane z wyciągiem branym z cebulek z usuniętą zewnętrzną skórką. Badania pokazały, że czosnek askaloński, podstawowe pożywienie w większości azjatyckiej, meksykańskiej, francuskiej i śródziemnomorskiej kuchni, był największym antyutleniaczem śród 11 różnych badań, z 6 razy większą ilością antyoksydantów niż najniżej notowana cebula Vidalia, mająca najłagodniejszy zapach. Czosnek askaloński też był najskuteczniejszy przeciw rakowi wątroby.
Badania, w których było analizowano dietę i dane o stanie zdrowia u tysięcy ludzi, odkryły, że porównując tych, co jedzą najmniej cebuli z tymi, co jedzą więcej cebuli, to u ostatnich obniżono ryzyko zachorowania na raka jelit na 56%, raka piersi na 25%, prostaty na 71%, przełyku na 82%, jajników na 73%, raka jamy ustnej na 84%, raka nerek na 38% i na 54% obniża się ryzyko zachorowania na raka trzustki.
Badacze takoż odkryli, że kobiety, które jedzą dwa czy więcej razy po 80 gram porcji cebuli w tygodniu mają obniżone na 60% ryzyko zachorowania na raka endometrium. Spożywanie cebuli, co najmniej raz lub więcej w tygodniu dało obniżenia ryzyka zachorowania na raka żołądka w Chinach. Badacze tego problem zakładają, że zwiększenie spożycia cebuli zapobiega rozwojowi powodujących wrzody mikroorganizmów, Helicobacter pylori, które były łączone z rakiem żołądka. Cebula zawiera frukto-oligosaharydy – składniki, które były pokazane, jako stymulatory rostu zdrowych bakterii i tłumiące rost potencjalnie szkodliwych bakterii i jelicie grubym. To może wytłumaczyć role cebuli w zapobieganiu raka jelita grubego. Odkryto, że wyciąg z cebuli zabija komórki rakowe w probówkach.
Cebula i cukrzyca  
Badania pokazały, że cebula redukuje poziom cukru u ludzi z cukrzycą. Jedno badanie porównuje efekty podawania czy to insulin, czy 100g surowej czerwonej cebuli chorym z 1 i 2 typem cukrzycy. Wyniki pokazały, że chociaż poziom glukozy we krwi nie obniżył się do zakresu, osiągniętego za pomocą insuliny, tym niemniej cebula nagle obniżyła poziom cukru we krwi. Poza tym, było wzrastanie poziomu cukru we krwi w pierwszej godzinie po spożyciu cebuli. To było przypisane efektowi glikogenicznego działania cebuli, która mogłaby przeciwdziałać zwykłym pobocznym działaniom hipoglikemii wielu przeciwcukrzycowych leków podobnych do insuliny.
Głównym aktywnym składnikiem cebuli, który obniża poziom cukru jest siarkowy składnik znany jako allyl propyl disulphide (APDS), który blokuje rozkład insuliny w wątrobie, pozostawiając wyższy poziom insuliny w organizmie dla podołania cukrzycy. Cebula też zawiera minerał nazwany Chromem, który pomaga komórkom reagować komórkom na insulinę by pomagać w kontroli cukru we krwi.     

Choroby skóry  
Sok cebuli był używany dla leczenia użądleń insektów, brodawek i swędzenia przy odmrożeniach, zapaleniu skóry wskutek słabego peryferyjnego przepływu krwi do kończyn. Jak opublikowano w Magazynie Kosmetycznej Dermatologii, USA, badacze odkryli, że użycie żelu z ekstraktu cebuli na blizny po operacji czyni je miękkimi i mniej czerwonymi, wygładza tkankę i poprawia wygląd.

Oprócz bycia wolną od sodu, tłuszczu i cholesterol, cebula jest bardzo dobrym źródłem powiększania witaminy C w immunnym systemie. Filiżanka surowej cebuli dostarcza 20% dziennej potrzeby witaminy C. Na dodatek, cebula jest dobrym źródłem aktywatorów enzym manganu i molibdenu, uzdrowiciela serca witaminy B6, błonnika, folacyny, potasu. W określeniach dziennej wartości (procent składników potrzebnych codziennie), filiżanka surowej cebule daje 11% błonnika, 11% molibdenu, 10.5% manganu, 10% witaminy B6, 8% foliatów, 7% potasu i 6% tryptofanu.  

Sources:
http://health.tipsdiscover.com/onion-strong-cancer/
http://www.news.cornell.edu/stories/2004/10/some-onions-have-excellent-anti-cancer-benefits
http://www.sciencedaily.com/releases/2004/10/041022105413.htm
http://www.foods-healing-power.com/health-benefits-of-onions.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16236005
http://www.offthegridnews.com/2011/06/09/onions-and-their-healing-properties/
http://jarretmorrow.com/2010/11/24/onion-blood-sugar-levels-diabetics/
http://www.thediabetescenter.org/natural-diabetes-cure-onion-for-diabetes-treatment.html#more-105
http://www.botanical-online.com/medicinalsalliumcepaangles.htm
http://whfoods.org/genpage.php?tname=nutrientprofile&dbid=32

 
Fakty o witaminie DOsiem ważnych faktów o witaminy D

1.    Witamina D jest produkowana skórą w odpowiedź na działanie ultrafioletowego promieniowania od naturalnych promieni słońca.

2.    Uzdrawiające promienie naturalnego światła słonecznego (wytwarzają witaminę D w skórze) nie mogą penetrować szkła. Więc nie produkujecie witaminy D siedząc w aucie czy w domu.

3.    Jest prawie niemożliwe dostać dostateczną ilość witaminy D z waszego pokarmu. Słoneczne światło jest jedyną realną drogą dla produkcji witaminy D w waszym ciele.

4.    Osoba musiałaby wypić dziesięć dużych szklanek mleka wzbogaconych witaminą D codziennie dla otrzymania minimum witaminy D w jej diecie.     

5.    Im dalej mieszkacie od równika, tym dłuższego naświetlania słońca potrzebujecie dla produkcji witaminy D.      

6.    Dostateczny poziom witaminy D jest kluczowy dla wchłaniania wapnia w jelitach. Bez dostatniej ilości witaminy D ciało nie może wchłaniać wapń, robiąc suplementy wapnia bezużytecznymi.

7.    Chroniczny brak witaminy D niemożliwie odwrócić za noc: to wymaga miesięcy uzupełniania witaminy D i przebywania na słońcu dla odbudowy kości ciała i układu nerwowego.       

8.    Nawet słabe kremy z filtrem (SPF=8) blokują zdolność ciała generować witaminę D na 95%. To pokazuje, dlaczego kremy z filtrem powodują chorobę – przez stworzenie krytycznego poziomu braku witaminy w ciele. Jest możliwe generować dużo witaminy D w organizmie od przebywania na słońcu: wasze ciało będzie samo regulowało się i wytwarzało tylko to, co jest potrzebne.

Witamina D jest “aktywowana” w waszym ciele przez nerki i wątrobę przed tym, aby być użyta, zatem choroba nerek czy wątroby może znacznie uszkodzić zdolność ciała do aktywowania krążącej witaminy D.            

Choroby i deficyt witaminy D     

Osteoporoza jest zwykłe powodowana brakiem witaminy D, który znacznie uszkadza wchłanianie wapnia.

Dostatek witaminy D zapobiega rakowi prostaty, rakowi płuc, jajników, depresji, rakowi jelita grubego i schizofrenii.    
"Krzywica" jest nazwą choroby powodującej ubytek masy kostnej przy braku witaminy D.
Brak witaminy D może potęgować typ 2 cukrzycy i zakłócić produkcję insuliny w trzustce.           
Otyłość pogarsza wykorzystanie witaminy D w organizmie, co znaczy, że otyłe ludzi potrzebują podwójnej dawki witaminy D.
Jest używana na świecie dla leczenia łuszczycy. Brak witaminy D jest zgłoszony przy schizofrenii.  
Choroba Afektywna Sezonowa jest spowodowana nierównowagą melatoniny inicjowaną brakiem nasłoneczniania.    
Chroniczny brak witaminy D jest często pomyłkowo diagnozowany jak fibromialgia, bo jej objawy są podobne: słabość mięśni, różne dolegliwości.
Wasze ryzyko zachorowania na poważną chorobę w rodzaju cukrzycy czy raka zredukuje się na 50% - 80% przy zwykłym, rozsądnym nasłonecznianiu 2-3 razy na tydzień.
Dzieci, które otrzymują dodatek witaminy D (2000 jednostek dziennie) mają 80% redukcji ryzyka rozwoju typu 1 cukrzycy przez następne dwadzieścia lat.

 
Cebula1

Cebula jest bogata w składniki zawierające aminokwasy i witaminę C, które są bardzo dobre dla
Detoksykuj swoje ciało za pomocą cebuli
milionów kobiet pokazało, że codzienne używanie cebuli przed menopauzą czy po menopauzie było kojarzone z dużą korzyścią dla gęstości kości, gdy rzadka konsumpcja cebuli (raz na miesiąc i rzadziej) nie powodowała dużych korzyści dla kości. To wskazuje, że u kobiet w okresie przekwitania można obniżyć ryzyko złamań szyjki uda stosując codziennie w diecie cebulę.                                    
8
Inne badania pokazały, że użycie cebuli zwiększa masę kości, grubość i gęstość minerałów. Takie zachęcające badania zwierząt i ludzi podkreślające korzyści cebuli mogą uwzględniać kobiet po menopauzie, które mają straty gęstości kości. Jedno badanie, które analizuje dane o odżywianiu 35 
Badacze z Uniwersytetu w Bernie, Szwajcaria, odkryli, że chemiczny składnik – peptyd nazwany GPCS –znaleziony w cebuli hamuje aktywność osteoklastów (komórki, rozkładające kość) i dlatego spowalnia stratę kości. Kiedy komórki kości nowonarodzonego szczura, które były poddane działaniu przytarczycznego hormonu dla stymulacji straty kości były leczone GPCS składnikami wydobytymi z białej cebuli, to strata minerałów kości, włączając wapń, były znacznie zahamowane.   
Jedno badanie pokazało, że cebula rywalizuje z efektem przepisywanego leku Alendronate (Fosamax) stosowanego dla prewencji i leczenia osteoporozy (rozrzedzenie kości) u kobiet po menopauzie. W tym badaniu naukowcy obserwowali utraty kości po usunięciu jajników u szczurów, które były leczone Alendronatem lub proszkiem cebuli. Zdolność cebuli przeciwdziałać stratom bliska do tego u Alendronatu (Fosamaksu). Wyglądało na to, że cebula wzmacniała kości bez nieprzyjemnych ubocznych działań Fosamaksu jak ból kości i stawów, nudności, wrzody, odbicie kwasu i wysypki.       
Cebula może pomoc w profilaktyce osteoporozy
Po siedmiu latach badania leczniczych efektów cebuli jednym z wniosków badaczy był ten, że każdy powinien używać 100 gramów cebuli (blisko 2/3 filiżanki) dziennie, aby uniknąć choroby serca czy wysokiego ciśnienia krwi.
W innym badaniu 2-3 łyżki stołowe olejku eterycznego cebuli obniżały ciśnienie krwi u 67% ludzi z umiarkowanym nadciśnieniem. Ich poziom skurczowego ciśnienia spadł średnio na 25 punktów, a rozkurczowy na15 punktów.
Kiedy jednej grupie z nadciśnieniem dawano 730 mg. kwercetyny na dzień przez 28 dni, to ciśnienie krwi skurczowe u nich obniżyło się między 2 a 7 punktami, a rozkurczowe od 2 do 5 punktów w porównaniu z brakiem zmian u grupy dostającej placebo.        
Cebula i ciśnienie krwi  
Te badania, które pokazały dobroczynny efekt konsumpcji cebuli na serce, mogą bardzo dobrze wytłumaczyć Francuski Paradoks—fakt, że istnieje mała częstotliwość chorób serca u Francuzów, mimo to, że oni generalnie jedzą wysoko nasycone tłuszcze. To mogłoby mieć znaczenie, bo prawie żaden francuski przepis nie pomija cebuli. Faktycznie większość badań pokazała, że amatorzy cebuli i czosnku mają lepsze wskaźniki (cholesterol, trójglicerydy i HDL), niż ci, którzy unikają tych członków rodziny cebulowatych. Nawet ci, którzy używają trochę cebuli – filiżankę cebuli na tydzień, pokazały obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę sercowo-naczyniowego statusu.
Cebula, jak aspiryna, służy, jako antykoagulant, który zapobiega tworzeniu zakrzepów we krwi, które blokują przepływ krwi w układzie krążenia. Te blokujące zakrzepy wstrzymują dostarczanie tlenu do różnych części ciała, takich jak serce czy mózg, powodując ataki serca lub udary. Gdy niektóre składniki zapobiegają sklejaniu płytek, (które formują zakrzep) od łączenia się razem, inne rozpuszczają skrzepy jak one sformują się. Po dekadzie badań, Brytyjczycy i Hinduskie naukowcy zaproponowali mocne dowody, że cebula jest najlepszym wyborem dla serca. W tym badani oni najpierw karmili ludzi bardzo tłustym jedzeniem, z masłem i śmietaną i zauważyli, że ich zdolność rozpuszczania skrzepów znacznie spadła. Potem oni dawali im takie same tłuste jedzenie, ale wtenczas dodali dwie uncje (blisko 60 g.) cebuli surowej, gotowanej lub smażonej. Krew pobrana po dwóch i pół godzinach po tłustym posiłku pokazała, że cebula kompletnie zablokowała zdolności tłuszczu do tworzenia skrzepów. Faktycznie mniej niż połowa filiżanki cebuli wycofała zdolność tłuszczu blokować zdolność rozpuszczania skrzepów. 
Cebula zakłóca powstawanie zakrzepów  
Badacze pokazali, że jedzenie cebuli może obniżyć „zły” LDL cholesterol we krwi. W jednym badaniu czterdziestu pięciu zdrowym ludziom w New Delhi dawano 3000 kalorie dziennie tłustego pokarmu przez piętnaście dni. Poziom ich cholesterolu we krwi wzrósł od 219 do 263. Ale spożycie tylko jednej łyżki stołowej czy 10 gramów cebuli dziennie z tym tłustym pożywieniem zredukowało cholesterol do 237.
który daje cebuli jej mocny, gryzący smak. Wielki efekt otrzymujemy raczej od ostrych białego I żółtego gatunków, niż od łagodnej cebuli, chociaż łagodna cebula działa na wasze zdrowie na różne sposoby.  
7
Co dotyczy cebuli, to im więcej ostra cebula, tym lepiej. Badacze pokazali, że jedzenie cebuli podnosi poziom „dobrego“ HDL cholesterolu. Spożycie nawet połówki średniego rozmiaru ostrej czy bardziej gryzącej surowej żółtej czy białej cebuli, lub odpowiedniej ilości soku dziennie jest zazwyczaj wystarczające dla nagłego zwiększenia “dobrego” HDL cholesterol na 30% u trzech z czterech chorych na serce według Dr. Victor Gurewich, kardiologa i profesora medycyny w Harvard Medical School, USA, który radzi wszystkim chorym na chorobę niedokrwienną serca jeść cebule codziennie. Ale zaznacza, że jej działanie maleje, jeśli ona ugotowana. Z więcej niż 150 składników, odkrytych w cebuli, badacze nie są całkiem pewne, który z nich zwiększa “dobry” HDL, ale oni całkiem pewne, że surowa cebula działa skuteczniej; gotowanie redukuje lub zmniejsza podnoszenie HDL. Aktywnym czynnikiem wydaje się ten,
Cebula zwiększa poziom “dobrego” HDL cholesterolu i obniża „zły“ LDL cholesterol
W badaniach opublikowanych w Europejskim Magazynie Żywienia włoskimi naukowcami, odkryto, że u tych, którzy stosują dietę bogatą w cebulę (konsumują jedną lub więcej cebul w tygodniu) było 22 procent mniejsze podobieństwo występowania ataków serca niż u ludzi bardzo rzadko używających ją.
Zawały mięśnia sercowego
Cebula i Serce
Cebula (Allium Cepa) jest bogata w promujące zdrowie składniki. W szczególności ona zawiera trzy rodziny składników, które dają korzyści dla zdrowia – fruktany, flawonoidy i związki siarkoorganiczne. Fruktany są molekułami węglowodanów, które pomagają utrzymywać zdrowe trawienie wspierając korzystne bakterie. Cebula jest osobliwie zasobną w flawonoid nazywany kwercetyną, mocny przeciwutleniacz. Związki siarkoorganiczne powstają podczas krojenia cebuli i rozrywania ścianek komórek. Połączone, te składniki zapewniają mocną ochronę przeciwko wielu chorobom takim jak rak, choroby serca, dróg oddechowych, cukrzycy i infekcjom.              
Cebula dziennie może zrobić zbędnym lekarza. Cebula, podobnie do czosnku, jest członkiem rodziny Czosnkowatych i oboje są bogate w aminokwasy, które są odpowiedzialne za ich gryzący odór i za ich wiele promujące zdrowie efekty. Chociaż Sathya Sai Baba zachęca nas używać Satwiczne jedzenie, On mówi, że cebula, ogólnie uważana za Radżastyczną, posiada te korzyści. W Jego dyskursach On chwali tą skromną cebulę popierając popularne powiedzenie w Telugu „korzyść zrobiona przez cebulę nie może być zrobiona przez jego własną matkę!” On zaleca używanie jednej białej cebuli dziennie dla redukcji gromadzenia się cholesterolu w ściankach naczyń. On też chwali cebulę za poprawę trawienia.
Skoro cebula dostarcza tak wiele korzyści zdrowotnych i jest tak powszechnie używana na świecie w kuchni, to jest niemożliwe odkryć wszystkie korzyści dla zdrowia w jednym biuletynie, więc podzielimy temat na trzy części. Części drugą i trzecią będą w następnych wydaniach.

 
Zdrowotne korzyści jedzenia nasion

Nasiona mogą być drobne, ale one nabite składnikami jak protein, błonnik, żelazo, witaminy, omega-3 kwasy.
Nasiona mają różne rozmiary, kształty i kolory. Roślina przechodzi długi okres, aby produkować nasiona i napełnić je wysoką koncentracją witamin, minerałów, protein, niezbędnych olejów i drzemiących enzymów. Nasiona są życiem. Jest to żywe jedzenie. Niemożliwe jest spożywać surowe nasiona i nie czerpać żywienia. Wieli nasion są jadalne i większość ludzkich kalorii pochodzi z nasion, osobliwie z strączkowych i orzechów. Nasiona takoż dostarczają większość kuchennych olejów, wiele napojów i przypraw i niektórych ważnych suplementów. W różnych nasionach zarodek nasiona czy jądro dominuje i dostarcza większość pożywienia.
Selekcja i Przechowanie
Nasiona są często sprzedawane w błonniku, czy z łuskami (skorupą) razem lub z oczyszczonymi jądrami. Przekonajcie się, że kupowane nasiona są świeże. Bo wskutek wysokiej zawartości tłuszczu nasiona są wrażliwe na jełczenie. Jeśli one są wystawiane na ciepło, światło, czy wilgoć, to mogą poddać się jełczeniu znaczne szybciej. Wąchanie kosza z nasionami pokaże wam czy zawartość świeża lub nie. Nasiona z nienaruszonymi łuskami można trzymać kilka miesięcy zmagazynowane w chłodnym suchym miejscu. Jądra nasion (nasiona z usuniętymi skorupkami) przechowują się trochę krócej.                 

Rady po przygotowaniu i serwowaniu
Istnieje jedyny sposób czerpania żywienia z nasion - spożycie ich na surowo. Gdy one narażone na ciepło, to produkują toksyczne substancje, a witaminy, minerały i podstawowe oleje są poddane denaturacji. Po smażeniu nasion one przesuwają się od żywego jedzenia do martwego. Nie ma na ziemi nasion, które mogą znieść smażenie czy nagrzewanie bez utraty odżywczych składników. Pamiętajcie - jeść naturalne nasiona to jeść je na surowo. Wybierajcie niesolone nasiona, unikajcie lukrowanych, smażonych, unikajcie cukru pokrywającego nasiona.
Możecie przesadzić z nasionami wskutek wysokiej zawartości tłuszczów. Ale, z umiarem, nasiona mogą być łączone z płatkami zbożowymi czy mieszanką studencką, czy jeść osobno. Posypanie nasion owocami, warzywami, makaronem, czy sałatą dodaje odrobinę chrupiącej struktury i smaku. Sezam jest osobliwie atrakcyjny, jako wierzch chleba, bulek, salat i podsmażania.   

Sześć różnych nasion: dynia, sezam, słonecznik, len, konopie, szałwia
1. Nasiona dyni

alt
Nasiona dyni są pyszne i zdrowe. Garść nasion dyni stanowi pyszną przekąskę.           

Więcej…
 
NIebieska woda słoneczna

Czym jest niebieska woda słoneczna?

  Niebieska woda jest niczym innym jak zwyczajną wodą pitną przechowywaną przez pewien okres

czasu w niebieskiej prześwitującej butelce.

Dlaczego właśnie kolor niebieski z całej palety kolorów?

  Niebieski jest kojarzony z odpoczynkiem, relaksem, snem, regeneracją i komunikacją.

  Niebieski obniża ciśnienie krwi i szybkość bicia serca, uwalnia od podenerwowania i stresu i jest

kolorem bardzo uspokajającym.

  Jest bardzo pomocny w leczeniu bólów głowy i zaburzeń snu.

  Niebieski jest także kolorem, który bardzo skutecznie pomaga w medytacji, komunikacji, rozwoju

duchowym i rozwijaniu wyższych cech mentalnych.

  Niebieski wydobywa moc twórczą i daje spokój.

Jak zrobić niebieską wodę słoneczną

Więcej…
 
Błonnik

Jak żywność bogata w błonnik może pomóc trzymać cholesterol po kontrolą

Jak spożycie określonej żywności – bogatej w tłuszcze nasycone – może powiększyć poziom szkodliwego cholesterolu, tak jedzenie bogatej w błonnik żywności może pomóc w obniżeniu go. Naukowcy nadal próbują określić mechaniizm, z pomocą którego błonnik obniża cholesterol, mówi Linda V.Van Hom PhD, dietetyk i profesor prewentywnej medycyny z Uniwersytetu Feinberga w Chicago.

Więcej…
 
Mikrofalówka i zagrożenia

Ukryte zagrożenia gotowania w mikrofalówce

Teraz na pewno wiecie, że to, co spożywacie ma wpływ na wasze zdrowie. Mantra „Jesteście tym, co spożywacie” faktycznie jest prawdą. Ale musicie rozważać nie tylko co zjadacie, ale jak to gotujecie.

Jedzenie przez was w większości surowego pokarmu jest ideałem. Większość nie potrafi stosować kompletnie surowej diety, będziemy gotować trochę naszego pokarmu. I tu mamy duży wybór: zwykle piekarniki, gril, indukcyjne piekarniki, mikrofalowe itd.

Nie trzeba mówić, że mikrofalówka jest wygodnym i jednym z najszybszych sposobów na gotowanie. Więc jak ona działa?

Więcej…
 
Dlaczego włosy siwieją?

DLACZEGO WŁOSY SIWIEJĄ?

Czy zdziwiliście kiedyś, że włosy siwieją gdy stajecie starsze i czy jest coś możliwe do zrobienia, aby przeciwdziałać siwieniu lub co najmniej spowolnić go? Oto spojrzenie na przyczyny siwienia i niektóre czynniki działające na nie.

Więcej…
 
Korzyści zdrowotne szparagu

Korzyści zdrowotne szparagu

Szparag jest wiosennym warzywem, które uniwersalne i niepowtarzalnie pyszne. To jest doskonała pora roku, aby wyjść i znaleźć lokalne rośliny, najchętniej organiczny szparag. Szparag jest członkiem rodziny lilii. On rośnie łatwo w domowym ogródku prosto na klombie – jest on wieloletni i może dawać urodzaj dziesiątki lat. Szparag można sadzić jak nasiona czy korzenie o każdej porze roku.

Szparag był hodowany na jedzenie i cele medyczne od przeszło 2000 lat temu. Grecy i Rzymianie wierzyli w jego uzdrawiające i lecznicze właściwości. Teraz jest on uznany jako szczególnie zdrowe warzywo dzięki gamie odżywczych składników, witamin i minerałów.

Szparag jest jedynym warzywem zawierającym inulinę, co żywi przyjazne bakterie, które żyją w jelicie grubym. Badania pokazały, że szparag równoważy poziom insuliny, co znaczy, że on mocno przeciwdziała cukrzycy. Zapewniając, że poziom naszej insuliny jest stabilny, jest to jedną z najbardziej ważnych rzeczy, które my możemy zrobić dla zdrowia. To pozwala nam żyć długo i czuć się dobrze. Jego unikalny mineralny skład czyni go efektywnym naturalnym moczopędnym środkiem. Ten środek wspiera powstanie moczu w nerkach, detoksykacje i oczyszczenie.

Więcej…
 
Codzienne picie herbaty

Codzienne picie herbaty obniża trójglicerydy, redukuje ryzyko chorób serca

Dbające o zdrowie osoby wiedzieli o ważności spożywania herbaty przez dziesięciolecia, wybierając dla przyjemności smaczne napoje nad napoje bezalkoholowe by zapobiec nierównowadze metabolicznej takiej jak odporność na insulinę i cukrzycę. Całkiem niedawno było pokazano, że napoje bezalkoholowe zwiększają ryzyko przewlekłych chorób wskutek wysokiej zawartości kwasów w napojach, co może zakłócić komórkowy metabolizm, zużywając takie cenne minerały jak wapń i magnez.

Więcej…
 
Cholesterol

11 OZNAK TEGO, ŻE CHOLESTEROL NISZCZY TWOJE NOGI
Cholesterol może zatkać twoje sercowe naczynia krwionośne, ale może również zaatakować twoje nogi i prowadzić do  peryferyjnej choroby  tętnic lub inaczej  PAD.  „Ok.  12 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych  oraz nieznana liczba osób na świecie cierpi na  PAD,  co jest powiązane z większym ryzykiem chorób serca, zawałów serca”  -mówi  David Slovut, MD,  dyrektor  zaawansowanej terapii interwencyjnej w  Przychodni Medycznej  w  Montefiore.  Po pięciu  latach 20% osób z PAD  zapadnie na atak sercanie prowadzący do śmierci.
Poniżej  podano  11  objawów, które mogą świadczyć o tym,  że możesz cierpieć na PAD.  Dobra wiadomość? Choroba jest uleczalna.

Więcej…
 
Jak przeżyć atak serca

JAK PRZEŻYĆ ATAK SERCA,KIEDY JESTEŚ SAM
Wiele osób jest samotnych,  bez pomocy,  kiedy  dostają zawał userca.  Osoba,  której serce bije
nieprawidłowo i która zaczyna  omdlewać, ma jedynie 10 sekund,zanim straci przytomność.  Jednak
osoba taka może sobie pomóc  dzięki powtarzającemu się usilnemu kaszlowi.  Powinna wziąć głęboki
oddech przed każdym kaszlnięciem, który musi być głębokie i wydłużone, tak jak w przypadku,kiedy

Więcej…
 
Olej kokosowy pomaga schudnąć

OLEJ KOKOSOWY POMAGA SCHUDNĄĆ
Wiele badań, które były publikowane w  International Journal of Obesity and Metabolic Disorders
(Międzynarodowym Magazynie Otyłości i Zaburzeń Metabolizmu)  pokazuje, że olej kokosowy pomaga
utrzymać odpowiednią wagę.  Jedno z badań mierzyło spalanie tłuszczu i wydatkowanie kalorii u osób

otyłych, które spożywały olej kokosowy  –  oba procesy nie tylko  były przyspieszone, ale olej kokosowy zmniejszałÂ 

równieżÂ  ilość odkładanego tłuszczu.  Kolejne badanie  analizowało  kobiety, które były na 27-dniowej diecie,

Więcej…
 
Soki i Koktaile

SOKI I KOKTAJLE DLA ZDROWIA
Dla wielu z nas lato jest tuż za rogiem, więc będziemy potrzebować odświeżających napojów, takich jak soki i
koktajle. Więc dlaczego nie sprawdzić, czy nie są również dobrym sposobem na zachowanie zdrowia? Pat
Crocker, autorka „The Smoothies’ Bible” (Biblii koktajli) twierdzi, że  przygotowanie koktajlu zazwyczaj
zaczyna się od pół filiżanki płynu na osobę, co może stanowić sok owocowy, mleko, jogurt lub sok warzywny,
na ogół pomidorowy, z marchewki, buraka lub ogórka, albo można użyć zielonej lub ziołowej herbaty.

Więcej…
 
Oddech

Oddech
Często mówi się, że gdy siedzimy i medytujemy, powinniśmy myśleć o oddechu, by nasz małpi umysł, jak
nazywa go Baba, miał na czym się skupić, by przestał w końcu błąkać się od jednej myśli do drugiej. Zaleca
się też, byśmy przenosili swój oddech w dół do brzucha, a nie tylko ograniczali do płuc.
Teraz wiemy, że jest to również dobre dla naszego zdrowia. Roberta Fried w książce „Oddychaj dobrze, czuj
się dobrze”* napisała, że większość ludzi oddycha zbyt płytko i zbyt szybko. To stwarza brak równowagi w
ilości dwutlenku węgla we krwi, co wywołuje symptomy takie jak mrowienie w dłoniach, zawroty głowy,
osłabienie, zmęczenie, częste wzdychanie, ziewanie i odbijanie, zaparcia, podrażnienie ibezsenność.

Więcej…
 
Gorączki

Naucz się kochać Gorączki, Nie Bój się Ich

Jednym z największych błędnych mniemań w ochronie zdrowia jest rola gorączek. Przez błędne mniemanie wiele chorych boi się gorączek, gdy oni muszą kochac i szanować je. Gorączka jest jednym z najbardziej nadzwyczajnych i zawiłych procesów w ciele. Ona rozgrywa się podobno symfonii, rozpisywanej tylko gdy jest konieczna stymulacja immunnych odpowiedzi, rujnuje kalekie organizmy i wspiera przywrócenie zdrowia. Amerykańska Akademia Pediatrii wyraziła niepokój po badaniach w 2011 roku, sugerując rodzicom zrozumieć, że gorączka jako taka nie zagraża zdrowiu dzieci. Przeciwnie, jest ona właściwie dobroczynna, i podstawowym celem leczenia powinno być zwiększenie komfortu, raczej, niz jedynie zmniejszenie temperatury ciala.

Więcej…
 
Sód

Lista produktów  z sodem


Ciało potrzebuje sodu (soli) dla właściwego funkcjonowania, ale za dużo sodu zwiększa ryzyko udaru, ataków serca, wysokiego ciśnienia krwi i chorób nerek. Klinika Mayo w USA, radzi zdrowym ludziom używać nie więcej niż 2,300 mg sodu na dzień. Dla osób z nadciśnieniem, chorobami nerek czy faktorami ryzyka przy sercowych problemach należy użyć 1,500 mg sodu czy mniej co dzień.   
FAST FOOD
Restauracje szybkich dań oferują szybkie i względnie niedrogie jedzenie i przekąski. Ta wygoda ma swoją cenę – wiele produktów fastfood’uw zawierają wysoki poziom sodu. Jedna szarlotka z fastfood’u, na przykład, zawiera 400 mg sodu, zgodnie z danymi z Colorado State University Extension, USA.
PRZYPRAWY I PRZYBRANIA  
Użycie ciast i przybrań mogą obrócić produkt z niskim poziomem sodu w wysoki, co zwiększa dzienną dawkę substancji. Klinika Mayo radzi każdemu, kto próbuje zredukować pobór sodu ograniczyć użycie przypraw, sosów i innych przybrań. Ketchup, musztarda, sos sojowy, sos do sałatek zawierają sód. Sos sojowy zawiera prawie połowę rekomendowanego dziennego użycia sodu, z 1,029 mg sodu w 1 łyżce stołowej zgodnie z danymi Colorado State University Extension. Ketchup ma 156 mg sodu na 1 stołową łyżkę. To oznacza więcej niż 10 procent dziennej dawki sodu zalecanej dla tych, kto stosuje nisko-sodową dietę na 1,500 mg dziennie.

Więcej…
 
Papaja

JEDZ PAPAJĘ TAK CZĘSTO JAK JEST MOŻLIWE


Początkowo ojczysta dla południowego Meksyku, a teraz kultywowana w wielu tropikalnych krajów (włączając Brazylię, Indię, Afrykę Południową, Wietnam i Szri Lankę), roślina papai była zachwalana przez tradycyjnych uzdrowicieli przez wieki jako źródło mocnego leku. Papaja nie jest tylko pysznym owocem i naładowana witaminami i fitochemikaliami, ale i inne części rośliny były używane od wieków dla leczenia problemów zdrowotnych też.

Badacz Nowego Uniwersytetu na Florydzie Dr. Nam Dang I jego koledzy w Japonii ogłosili nowe odkrycie, że papaja zwalcza komórki rakowe. Faktycznie, oni odkryli, że ekstrakt zrobiony z wysuszonych liści papai wywołuje piorunujący efekt na szeroki zakres nowotworów w laboratorium – włączając rak szyjki macicy, piersi, wątroby, płuc i trzustki.  

Więcej…
 
Cukrzyca

Sześć pokarmów dla pomocy przy cukrzycy

Są dwie formy cukrzycy: Typ jeden i typ drugi. Obydwa typy dotyczą nierównowagi cukru we krwi i emisji insuliny. Insulina jest hormonem, który zamienia glukozę w energię komórkową, która jest potrzebna dla komórek w metabolizmie pożywienia.      

Typ 1 cukrzycy czasami nazywany młodzieńczym, bo zwykle występuje w młodym wieku. Trzustka nie produkuje wcale albo dostatecznie insulin i zwykle konieczne jest dostarczanie zewnętrzne. Często ono oznacza zastrzyki insuliny za pomocą strzykawki czy łatwiej stosowanym wtryskiwaczem, pigułkami insuliny, pompką insulinową.

Trzustka zwykle funkcjonuje z drugim typem cukrzycy, który normalnie występuje w starszym wieku. Jednak, ciało jest odporne na insulin, czy nie używa się dostatecznie insuliny. Drugi typ cukrzycy często można kontrolować za pomocą ćwiczeń i diety gdy jest monitorowany cukier we krwi.

Więcej…
 
Kurkuma

altKorzyści zdrowotne Kurkumy 
Kurkuma jest żółtą przyprawą szeroko używaną w Południowowschodniej Azji. Pochodzi z Indij i była używana jak lek i pożywienie przez wieki. Ten krewny imbiru jest jednym z głównych składników proszku kari. Aktywny leczniczy składnik w kurkumie jest nazwany kurkuminą, to naturalny pigment, nadające kurkumie jej żółty kolor.                           

Kurkumina ma co raz większe naukowe zainteresowanie w ostatnich latach, prowadzą się badania w czołowych światowych uniwersytetach, badając jego potencjalne zdrowotne korzyści. Zgromadzone dowody sugerują, że kurkumina jest obiecującym prewentywnym czynnikiem dla szerokiego zasięgu chorób. Tutaj są niektóre z tych odkryć: 

Więcej…
 
Ataki serca

Wskazówki zdrowotne
Sai Vibrionics oferuje informacje zdrowotne i artykuły dla celów edukacyjnych wyłącznie; ta informacja nie uważa się za porady medyczne. Poradź pacjentom pójść do lekarza medycyny z ich specyficznymi chorobami.
OSIEM OSTRZEGAWCZYCH  ZNAKÓW ATAKU SERCA
Tu jest osiem oznak, które mogą być uważane za ostrzeżenie i mogą odwrócić katastrofę:

Więcej…
 
Imbir na ból mięśni

Długie lata stosowany w tradycyjnej Hinduskiej i Chińskiej medycynie jako środek przy dolegliwościach typu nudności, niestrawności, wzdęciach, imbir, po sprawdzeniu naukowym, jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku. Nowe badania pokazują, że codzienna dawka imbiru może zmniejszyć bolesność i bóle po forsownym wysiłku.

Więcej…
 
Tajemnice zwykłej cebuli

„W 1919 roku, kiedy grypa zabiła 40 milionów osób, pewien lekarz odwiedzał rodziny rolników, aby udzielać im pomocy w walce z chorobą. Wielu rolników chorowało, wielu także umierało. Po przybyciu do pewnej żyznej okolicy stwierdził z zaskoczeniem, że wszyscy tamtejsi mieszkańcy są całkowicie zdrowi.

Więcej…
 
Magiczna moc bananów w diecie

Skromny banan jest często ignorowany gdy chodzi o dostarczenie żywienia i leczniczą wartość naszego jedzenia, a on ma dużo do zaoferowania nam w obu sferach. Banany są obfite w witaminy A, B, C, E I G. Zawieranymi w nich minerałami są potas, wapń, magnez, fosfor i selen.            

A Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii. Badacze udowodnili, że tylko dwa banany zapewniają dość energii dla forsownej 90-minutowej pracy. Niewątpliwie, banan jest na pierwszym miejscu z owoców u czołowych atletów świata.

Całkiem dojrzały banan produkuje substancję zwaną CMN (Czynnik Martwicy Nowotworów), który ma zdolność zwalczania patologicznych komórek. Więc nie będzie niespodzianką, gdy wkrótce sklepy stracą zapasy bananów. Gdy banany dojrzale, to na nich występują ciemne plamy lub łaty. Im więcej jest tych plam, tym wyższa będzie ich jakość wzmocnienia odporności.

Więcej…
 


News!

Czy wiesz, że...
Imbir jest pomocny dla zmniejszenia bólu mięśni i bolesności po fizycznym wysiłku
Czy wiesz że...
Banan, zawierający trzy naturalnych cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem, daje natychmiastowy, ciągły i znaczący przypływ energii ?


Nowości

Popularne


Stworzone dzięki DATAGRAM.
Program do fakturowania | Antywirus dla szkoły | Serwis szkolnych pracowni komputerowych |